Aretha Franklin’in vasiyetleri ortaya çıktı

Aretha Franklin 2018 yazında gözlerini yumduğunda vasiyet bıraktığına dair hiçbir iz yoktu. Dokuz ay sonra evinde üç vasiyet ortaya çıktı.

“Soul Kraliçesi” geçtiğimiz yılın ağustos ayında vefat ettiğinde kendisine ait bir vasiyet bulunamamıştı, fakat bu ayın başlarında Franklin’in Detroit evindeki detaylı araştırmalar sonucunda yastık kılıfının içine saklanmış küçük bir defterde ve kilitli bir dolapta toplam üç tane vasiyet dokümanı ortaya çıktı. Franklin’in emlak avukatı, ünlü şarkıcının tüm mirasını ailesine bıraktığını açıkladı. Tabii ki iş bununla bitmiyor.  

Karalamalar, sayfa köşesine sıkıştırılan yazılar ve karmaşık bir el yazısı ile vasiyeti tamamen deşifre etmek çok kolay değil. Amerika’nın bazı eyaletlerinde bu şekilde yazılan bir vasiyet yasal doküman olarak kabul edilmiyor çünkü uzmanlara göre vasiyetlerin yasal işleme girebilmesi için noter tarafından onaylanmış ve bir şahit eşliğinde imzalanmış olması gerekiyor. Fakat Franklin’in vefat ettiği Michigan eyaletinde bu tür dokümanların genellikle mahkemeler tarafından ciddiye alındığına dair görüşler de var.

Başka bir tartışma konusu ise bulunan vasiyetlerin gerçekten Franklin tarafından yazılıp yazılmadığı, çünkü hukuk uzmanları bu konuyla ilgili çok net bir sonuca ulaşılamadığını belirtiyor. Franklin’in avukatlarından biri, ilgili mahkeme ve Franklin ailesinin bir el yazısı uzmanına veya adli belge denetçisine danışırsa bu konunun aydınlatılabileceğini önerdi. Eğer bu sürece gidilirse, vasiyetteki kalem vuruşlarının tarzı ve harflerin yüksekliği gibi bazı özelliklerle karşılaştırılabilmesi için Franklin’in kendisinin yazdığı herhangi bir yazı örneğinin bulunması gerekecek.

Vasiyetlerde yazanların içeriğine bakınca, çocuklarına adil davranılması için mücadele eden bir anneyle karşılaşıyoruz. Franklin, mirasının üç oğlu arasında eşit olarak paylaştırılmasını birkaç defa vurgularken engelli büyük oğlu Clarence’ın ihtiyaçları ve bakımıyla ilgili detaylı talimatlar veriyor. Franklin hayattayken ailesi hakkında açıklama yapmaktan kaçınsa da büyük oğlunun Franklin daha çocuk yaşlardayken dünyaya geldiği biliniyordu. Oğlunun babası uzun yıllar Donald Burke olarak anılırken, gerçek babasının Edward Jordan Sr. olduğunu şu sözleriyle belirtmiş Franklin: “Babası Edward Jordan Sr., Clarence’in refahına, geleceğine veya geçmişine, maddi ve manevi bir destekte bulunmadığı için Clarence’a ait parayı asla almamalı.”

Vasiyetin geçerliliğiyle ilgili son karar 12 Haziran’daki mahkemede verilecek.

(Yazı: Cansu Çubukçu)