Ara bölgelerdeki yakınlıklar: Kendi Gölgesinde sergisi

Hazırlayan: Eylül Ege

Emre Baykal ve Gizem Uslu Tümer kürasyonuyla Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan yeni grup sergisi ziyaretçileri, yapıtların birbirleriyle kurdukları yakınlıklar ve mekânla girdikleri etkileşimi keşfetmeye davet ediyor. Kendi Gölgesinde, 7 Nisan 2024’e dek Arter’in giriş ve -1. kat galerilerinde ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Sergiden görünüm. Fotoğraf: flufoto (Barış Aras ve Elif Çakırlar)

İç ve dış, kamusal ve mahrem, varlık ve yokluk, hafıza ve unutma, boşluk ve beden gibi ikilikler etrafında kurgulanan sergi, bu temalar arasındaki ilişkilerden doğan ara bölgeleri araştırıyor. Kendi Gölgesinde kapsamında bir araya getirilen 25 yapıt, başlıkta da atıfta bulunulan görünmezlik, belirsizlik, gizlenmişlik, muğlaklık gibi nitelikleriyle ziyaretçileri gölgede kalanı aramaya, kendi düşünsel ve duygusal katılımlarıyla zenginleşecek bir deneyime ortak olmaya davet ediyor.

Çoğu kez sıradan veya gündelik malzemeler, nesneler ve durumlardan yola çıkıp bunları sıra dışı ve beklenmedik müdahalelerle dönüştüren; karartma, eksiltme, tekrarlama, yer değiştirme gibi yöntemlerle işleyen; gölgeyi ışığa, meçhulü maluma, ayrıntıyı bütüne yeğleyen bu yapıtlar, mekânda kurdukları etkileşim ve yakınlıklar yoluyla yeni anlam arayışları için puslu bir görüş alanı açıyor.

Mona Hatoum, Kapan, 2012. Fotoğraf: flufoto (Barış Aras ve Elif Çakırlar)

Koleksiyon sergisinde işleri yer alan sanatçılar şöyle:

Hüseyin Bahri Alptekin, Mirosław Bałka, Pedro Barateiro, Michał Budny, Hera Büyüktaşçıyan, Jae-Eun Choi, Cevdet Erek, Terry Fox, Hreinn Friðfinnsson, Bilge Friedlaender, Deniz Gül, Mona Hatoum, Rolf Julius, Nadia Kaabi-Linke, Šejla Kamerić, Borga Kantürk, Mohammed Kazem, Inge Mahn, Ferhat Özgür, Seza Paker, Pinaree Sanpitak, Chiharu Shiota, Yaşam Şaşmazer, Hema Upadhyay, Nika Zupančič.

Giriş görseli: Sergiden görünüm. Fotoğraf: flufoto (Barış Aras ve Elif Çakırlar)

Hema Upadhyay, Güzellik ve çöküş (detay), 2013. Fotoğraf: flufoto (Barış Aras ve Elif Çakırlar)