Arter Kütüphanesi’nde fısıltılarla: “The Quiet Volume”

Arter’in sanatın farklı disiplinleriyle temas kurma olanağı sağlayan Dolapdere’deki yeni mekânında Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği Arter Performans Programı kapsamında sıra dışı bir deneyim katılımcılarını bekliyor. 13 Şubat’a dek Arter Kütüphanesi’nde deneyimleyebileceğiniz The Quiet Volume, kitaplar ve kelimelerin içine dahil olduğu, fısıltılar tarafından yönlendirilen bir performans.

İki katılımcıyla yaklaşık 60 dakika süren The Quiet Volume, kütüphanelerde sessiz olma zorunluluğunun yarattığı gerilim üzerine inşa edilmiş. Katılımcıların okur rolünü üstlendiği performans, ses ve okuma deneyimi arasındaki ilişkiyi mercek altına alıyor. The Quiet Volume performansının merkez hattını, önceden kaydedilmiş ses kayıtlarının prova edilmeden katılımcılara yönlendirme olarak verilmesi anlamına gelen Autoteatro yöntemi oluşturuyor. Performans, kişisel okuma alanları arasında geçirgenlik yaratarak mahremiyet unsurunu da kapsama alanına katıyor.

Arter Performans Programı; Kutlama, Katılma ve Tınlama olarak isimlendirilmiş üç bölümden oluşmakta. The Quiet Volume ise programın Katılma bölümü kapsamında gerçekleşiyor. Kelimelere ve performatif sanat üretimlerine merak duyan herkese hitap eden The Quiet Volume, İngiliz yazar ve sanatçı Tim Etchells ve doğaçlamanın farklı ifadeleri üzerine çalışmalarını Almanya’da sürdüren Ant Hampton ortaklığıyla hayata geçirildi. İlk kez 2010’da mekâna özgü bir performans festivali olan Ciudades Paralelas’ın katkılarıyla gerçekleşen The Quiet Volume, şimdiye dek birçok farklı ülkedeki sanat festivalleri ve programlarında yer aldı. Türkiye’de ilk kez sergilenen bu performansın Türkçe versiyonu da Arter’in üretim desteğiyle hayat buldu.

Ant Hampton, Humboldt-Universität, Berlin.

Katılımcıların kulaklıklardan işittikleri fısıltılarla Arter Kütüphanesi’nde sıra dışı bir okuma deneyimi yaşayacağı The Quiet Volume performansına katılım ücretsiz. Rezervasyon için gerekli ayrıntıları Arter şöyle açıklıyor:

“Türkçe veya İngilizce olarak deneyimlenebilen performans için, 11:00–18:00 aralığında her saat başı için tekli ya da çiftli rezervasyon yapılabilir. 0212 708 58 01 numaralı telefondan ve biletler@arter.org.tr adresi üzerinden yapılacak rezervasyon sırasında, tercih edilen dilin belirtilmesi gerekiyor. Performans, ancak iki katılımcının da hazır bulunması durumunda başlamaktadır.”

Arter Performans Programı’nın Katılma bölümü, The Quiet Volume’un ardından Mette Edvardsen’in oslo isimli performansıyla devam edecek. Detaylar için buraya tıklayarak Arter’in web sitesine ulaşabilirsiniz. 


Yükleniyor...