Arter’in “Yeni ve En Yeni Müzik Festivali”nde Alva Noto, Enno Poppe, Mazen Kerbaj ve dahası var

Dünya çağdaş müzik sahnesinin yetenekli bestecilerine programında yer veren, elektronik müziğe sırtını yaslayarak disiplinler arası bir serüven vaat eden yepyeni bir festivalimiz var! Arter’de 6 Şubat’ta başlayacak ve üç gün sürecek Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin programında birbirinden ilgi çekici ve zihin açıcı beş konser bulunuyor.

İstanbul’un taptaze “yeni müzik” festivalinin sanat yönetmenliğini Matthias Osterwold üstleniyor. Deneysel sanat akımlarının başkentlerinden biri olan Berlin’de sanat sahnesinin dikkat çekici figürlerinden biri olan Osterworld, şimdiye dek Ruhrtriennale ve MaerzMusik / Berliner Festspiele gibi festival ve bienallerde küratörlük görevini üstlendi.

Arter’in Karbon ve Sevgi Gönül Oditoryumu mekânlarında gerçekleşecek beş konserden oluşan festivalin heyecanlandıran programına bir göz atalım…

Enno Poppe’s ensemble mosaik

Enno Poppe’s ensemble mosaik

Festivalin açılış performansı, adeta bir ses laboratuvarının sahneye taşınacağı bir konser olacak. Yeni nesil çağdaş besteciler arasında dikkat çekici işleriyle sıyrılan Enno Poppe’nin liderliğini üstlendiği ensemble mosaik, deneysel elektronik müziğin öncü müzisyenlerinin 60’lar ve 70’lerde yaptığı keşifleri, dokuz bilgisayar ve dokuz klavyelik bir kurulumla sahnede canlandırıyor. Dönemler ve zamanlar arası bir yolculuğa çıkaracak “Rundfunk (Radio Broadcasting)” performansı, 6 Şubat Perşembe akşamı 19:30’da Karbon’da.

ICC (Istanbul Composers Collective)

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin ikinci gününün ilk konseri 19:30’da Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleşecek. Sahne 2010’da kurulan ve ülkenin altı genç kuşak bestecisini bir araya getiren ICC’ye (Istanbul Composers Collective) emanet. Ekibin 20. yüzyılın ortalarından günümüze dek uzanan farklı müzikal akımlar etrafında şekillenen geniş ses yelpazesinde birçok farklı akustik enstrüman ve bilgisayar destekli elektronik katmanlar bulunuyor. Onur Dülger, Mehmet Ali Uzunselvi, Emre Dündar, Mithatcan Öcal, Şahin Kureta ve Uğurcan Özteki’den kurulan ICC, kimi zaman da konuk müzisyenlerle doğaçlamalarına yeni boyutlar katıyor. ICC ekibine festivaldeki performanslarında canlı görseller eşlik edecek.

Wormholes

Festivalin Lübnanlı konuğu Wormholes, müzik ve resmi harmanlayan özel bir performansla Karbon sahnesinde olacak. Wormholes, Beyrut’un serbest doğaçlama ve deneysel müzik alanında yaptığı etkileyici çalışmalarla tanınan Mazen Kerbaj’ın en özel projelerinden biri. Müzisyenler Sharif Sehnaoui ve Tony Elieh’in sahnede üreteceği yoğun ve karanlık seslere Kerbaj, cam bir yüzeye farklı türlerde boyalar kullanarak yaratacağı, değişken ve anlık görsellerle eşlik edecek.

“A” Trio

Mazen Kerbaj’ın bir diğer projesi “A” Trio, 8 Şubat Cumartesi gününün açılış konserini Sevgi Gönül Oditoryumu’nda verecek. Sahnede yeni bir dil yaratan “A” Trio, gelenekler ve köklerden beslenerek âna odaklanan bir performans sunuyor. Kerbaj’ın trompetine gitarda Wormholes’un da bir parçası olan Sharif Sehnaoui ve kontrbasta Raed Yassin’in eşlik ettiği “A” Trio’nun Lübnan deneysel müzik sahnesinin mutlaka takip edilmesi gereken plak şirketi Al Maslakh etiketiyle 2018’de yayınladığı ve İngiltere serbest müzik sahnesinin en köklü ekiplerinden AMM eşliğinde kaydedilen AAMM şiddetle tavsiye edilir.

Alva Noto

Festivalin ilk yılının kapanış performansı bir yaşayan efsaneden… Minimal ve deneysel elektronik müzik alanında 2000’li yılların en akılda kalıcı işlerine imza atan müzisyenlerden biri olan Alva Noto, Karbon’da ses ve ışık frekanslarını minimal bir estetikle bir araya getireceği UNIEQAV yerleştirmesini sahneleyecek. Uzun kariyeri boyunca Blixa Bargeld, Ryuichi Sakamoto, Olaf Bender ve Ryoji Ikeda gibi isimlerle iş birlikleri yapan Alva Noto (ya da gerçek adıyla Carsten Nicolai) bir yandan da kurucularından biri olduğu Raster-Noton plak şirketiyle ilham verici bir katalog yarattı. Müzisyenin 2008’de başlayan Uni üçlemesinin son halkası olan Unieqav, 2018’de Raster-Noton etiketiyle albüm olmuştu.

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin ilk yıl programının tüm detayları ve bilet bilgileri için buraya tıklayarak Arter’in web sitesine ulaşabilirsiniz.