Arter’in yeni binasında sizi neler bekliyor?

2010’da Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde açılan çağdaş sanat mekânı Arter, Dolapdere’deki yeni binasını 13 Eylül 2019’da açtı. İngiliz mimarlık ofisi Grimshaw Architects tasarımı yeni Arter binası, sergilerin yanı sıra çeşitli etkinlikler, gösteriler, film gösterimlerini kapsayan çok disiplinli programa uygun imkânları sağlayacak, dinamik bir “mekânlar dizisi” olarak planlandı. 

Binada ne gibi mekânlar bir arada?

Arter’in Dolapdere’deki yeni binası 2013’te açılan proje yarışmasını kazanan Grimshaw Architects’in tasarımı. Yapımı dört yıl süren binanın tasarımına sanatı keşfetmek, sanattan keyif almak, sanatla yakın ilişki kurabilmek üzere açıklık ve akışkanlık kavramları yön verdi. Ziyaretçilerin şehirle olan bağlantılarını koparmamayı bir öncelik olarak benimseyen bina, kullanıcılara farklı mekânsal deneyimler sunuyor.

Fotoğraf: FluFoto

Arter’in ana fonksiyon alanları, bir atrium etrafında toplanıyor. 6 kata yayılan 6 galeri mekânı ve teras, sergileme alanlarını oluşturuyor. Bunların yanı sıra 2 performans salonu var; film programı, konuşma, söyleşi ve performanslar teleskopik koltuk sistemine sahip Sevgi Gönül Oditoryumu ile esnek oturma yapısına sahip, tam teşekküllü bir “Black  Box” olan Karbon mekânında gerçekleşiyor. Teknik olanakların üst seviyede tutulduğu mekânların her ikisinde de çift dil tercümeye olanak sağlayan bir simultane çeviri sistemi var.

Kitabevi

Çeşitli buluşma, konuşma ve atölyelerin mekânı olan Öğrenme Atölyesi ise farklı kullanımlar için özelleşmiş dört bölümden oluşuyor. Ayrıca Arter’de çağdaş sanat alanında temel kaynaklara, müzenin programları bağlamında sürekli güncellenen içeriğe ve süreli yayınlara ulaşabileceğiniz (ve an itibariyle 6 bin yayın barındıran) bir kütüphane de mevcut. Araştırmacıların kütüphanenin asma katındaki çalışma masalarını rezerve ederek kullanmaları mümkün. Kütüphane mekânında da küçük okuma grupları, konuşma ve dinleti gibi etkinlikler yapılacak. Mekândaki kitabevine kafanızı uzatmanızı ise şiddetle öneriyoruz. Türkiye’den ve dünyadan sanat, edebiyat ve ilişkili alanlardan yayınlara odaklanan kitabevinde gerçekten iştah açıcı bir seçki, erişilebilirliği artırma misyonuyla bir araya getirilmiş.

“Saat Kaç?”
“Kelimeler Pek Gereksiz”

Açılış sergilerine 2020’ye kadar giriş ücretsiz

Arter’deki açılış sergilerine 2 Ocak 2020’ye kadar ücretsiz girebiliyoruz. Mekân, pazartesi günleri kapalı. Salıdan pazara 11:00 – 19:00 saatlerinde açık. Hatta perşembe günleri saat 20:00’de, her ayın ilk cumartesi günü ise saat 24:00’e kadar gezilebiliyor. Ulaşım için Taksim ve Tepebaşı’ndan kalkan Arter servisleri seferlerine sabah 10:30 itibariyle başlıyor. Arter’de görebileceğiniz, koleksiyondan ve koleksiyon dışı yedi serginin detaylarına buradan bakabilirsiniz.

Arter’de önümüzdeki günlerde izlenebilecek diğer programlar

Arter 2019-2020 sezonunun ilk konseri kapsamında, 27 Eylül’de piyanist ve besteci Aydın Esen sahnedeydi. Önümüzdeki günlerde ise Fransız koreograf ve dansçı Noé Soulier’nin performans koreografisi, genç müzisyenler Maximilian Cem Haberstock & Naz İrem Türkmen’in performansı, Elif Çağlar Quartet ile Tolgahan Çoğulu & Sinan Ayyıldız Duo konserleri Arter’de izlenebilecek programlar arasında. Arter’de ilerleyen günlerde takip edilebilecek etkinliklerin detayları için gözünüz bizde olsun.

Giriş Fotoğrafı: Cemal Emden