İlham havuzu: Portrait and a Dream

Mehmet Ali Şimayli’nin farklı müzisyenlerin katılımıyla şekillendirdiği projesi Portrait and a Dream, bu sene itibariyle dörtlü formuna kavuştu. 2 Kasım Cumartesi akşamı Arter’de Sevgi Gönül Oditoryumu’nda sahne alacak grup, modern cazdan klasik Türk müziğine, geniş bir ilham havuzundan beslenerek bestelerini yapıyor. Konser öncesinde ekibe kendi müziklerini oluşturma yolunda ilham kaynağı olan müzikal figürleri sorduk.

Müziğiniz size ilham kaynağı olan müzikal figürlere saygı niteliği taşıyor. Bu isimler kimler? Hayatınıza nasıl girdiler? İlk hangi parçalarını / albümlerini dinlediniz? Sizin için ilham verici tarafları, sözleri ya da ifade ettikleri şeyler neler?

Günümüzde saydamlaşan janr sınırları, küreselleşen dünyada birçok müziğe kolayca ulaşabilen bizim gibi nesillerin birçok farklı akımı ve ilham kaynağını içselleştirmeye çalışması sonucu yeni arayışları ve fikirleri doğurdu. Biz de evrimleşen müzik tarihinin belli bir akım üzerinden değil de hibrit etkileşimler sonucu ilerleyeceğine insansak da, dördümüzü buluşturan ve müzikal personalarımızı şekillendiren yegâne unsurun küçük yaşlardan beri gördüğümüz ve hissettiğimiz kadarıyla caz tradisyonu olduğunu da inkâr etmiyoruz. Bu retrospektifte karşımıza çıkan figürlere baktığımızda klasik müzik tarihinden, caz tarihinden, yerli ve yabancı bugünün yeni müzik sahnesinden gördüğümüz, bizi etkileyen, üzerimizde emeği olan sayısız müzisyenden Aydın Esen gibi hocalarımız hayatımızda bulunarak bilfiil usta çıraklığı modern çağda tecrübe etmemizi sağlıyor. Üretim motivasyonunu kendi üretimleri ile bize aşılayan, teşvik eden, tahrik eden her türlü müzisyen kafamızdaki müzikal konseptleri hayata geçirirken sırtımızı yaslayacağımız birer ağaç olarak gerek müzik yazarken gerek enstrüman çalışırken bize destek oluyor. 

Konser öncesinde dinleyicilere bu isimlerden oluşan 10 şarkılık bir liste hazırlamanızı istesek nasıl bir seçki olurdu?

Portrait müziğini oluştururken kulaklarımızda çalan, hepimizin hoşuna giden müziklerden bazılarını sizin için hazırladığımız listede bulabilirsiniz:

Ornette Coleman – Law Years

İlhan Mimaroğlu – Wings of Delirious Demon

Graham Haynes – Standing Before Time

Jakob Bro – Heroines

Aydın Esen – Further Into Summer

Jaco Pastorius – Portrait of Tracy

Steve Reich – Mallet Quartet

Ben Monder – Zythum

Ben Johnston – With Solemnity

John Coltrane – Crescent

Portrait and a Dream, 2 Kasım’da Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu’nda. Biletler Arter’de.