Artık ipleri ele almanın vakti: Women Talking

Dikkat: Bu yazıda tetikleyici unsurlar olabilir.


“2005 ve 2009 seneleri arasında, Bolivya’da ücra bir Mennonit kolonisi olan Manitoba’da pek çok kız çocuğuyla kadın sabahları uyuşukluk hissi ve acıyla uyanıyordu. Bedenleri çürük ve yara içindeydi; geceleri saldırıya uğruyorlardı. Önceleri saldırılar hayaletlere ve iblislere dayandırıldı. Koloninin bazı üyeleri, kadınların günahları yüzünden Tanrı ya da Şeytan tarafından cezalandırıldığına inanıyordu; çoğu, kadınları dikkat çekmek ya da yaptıkları zinaların üstünü örtmek için yalan söylemekle suçladı, bazılarıysa her şeyin dişilerin vahşi hayal gücünün bir ürünü olduğunu düşündü.”

“Nihayetinde kolonideki sekiz erkeğin kurbanlarını, hayvanlarda kullanılan bir uyuşturucu ilaçla bayıltarak onlara tecavüz ettiği ortaya çıktı. 2011’de bu adamlar, Bolivya mahkemeleri tarafından uzun süreli hapis cezasına çarptırıldı. 2013’te suçlular hâlâ hapisteyken benzer saldırıların ve cinsel istismarların devam ettiği bildirildi.”

Bu cümleler, Kanadalı yazar Miriam Toews’in, gerçek bir hikâyeden hareketle yazılan ve Kafka Kitap tarafından Türkçeye Konuşan Kadınlar adıyla çevrilen ünlü romanın arka kapak yazısından. Sistematik, insanlık dışı, korkunç olaylar zincirine maruz bırakılan kadınlar, kendi aralarında diyaloğa girmeye ve faillere karşı ipleri ellerine almaya koyuluyorlar. Önlerindeki kallavi soru ise şu: Dış dünya hakkında hiçbir şey bilmezken, şimdiye kadar ait olduklarını düşündükleri yerde mi kalmalılar yoksa kaçmaya cesaret mi etmeliler?

Bahsi geçen kitabı henüz okumadıysanız elinizi çabuk tutma zamanı çünkü uyarlama senaryo ile hayat bulan ve bu yılki ödül sezonunun en güçlü yarışçılarından biri olacağı düşünülen Women Talking filmi ufukta gözükmüş durumda. Üstelik “emin ellerde” dedirtecek cinsten bir ekibin emeğiyle. En İyi Senaryo dalında Oscar adaylığı bulunan Away from Her, 2012’nin festival favorisi bağımsızlarından Take This Waltz ve 21. yüzyılın belki de en dokunaklı belgesellerinden olan Stories We Tell’i bize getirmiş olan Sarah Polley; senarist ve yönetmen kimliğiyle görev almış. Bir araya getirdiği oyuncu kadrosu ise inanılmaz: Jessie Buckley, Rooney Mara, Claire Foy, Ben Whishaw ve Frances McDormand.

Prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan Women Talking’i Türkiye sinemalarında izlemek için 23 Mart 2023’ü beklememiz gerekecek.