Macbeth’i bir de Joel Coen’den izleyin

Joel Coen’in kamera arkasında yer aldığı, başrolleri Denzel Washington ve Frances McDormand gibi 2 yıldız ismin paylaştığı The Tragedy of Macbeth, görsel dünyasından emarelerin yer aldığı ilk fragmanla yüzünü gösterdi. 

Proje, Joel Coen’in kardeşi olmadan çektiği ilk yapım olması nedeniyle, kariyerinde önemli bir noktada konumlanıyor. The Ladykillers’a kadar künyelerde adı geçmese de bir şekilde rejiye dâhil olduğunu bildiğimiz Ethan Coen, bu sefer tiyatroya ağırlık vermeyi tercih etmiş ve yedinci sanatın en büyük ortaklıklarından biri askıya alınmış.

Bilindiği üzere William Shakespeare’in en önemli trajedilerinden biri olan, ilk kez 1606’da sahnelendiği düşünülen Macbeth; yazarın pek sevdiği hırs, güç ve sadakat gibi izlekleri işlemekte. Filmde meşhur generale Washington, eşi Lady Macbeth’e McDormand hayat verecek. Kadroda ayrıca Bertie Carvel, Alex Hassell, Corey Hawkins, Kathryn Hunter, Harry Melling ve Brendan Gleeson isimlerine rastlamaktayız. Coen Kardeşler’in pek sevdiği bestecilerden Carter Burwell müziklere, sık sık işbirliği yaptıkları görüntü yönetmeni Bruno Delbonnel siyah beyaz sinematografiye el atmış. 

A24 çatısı altında çekilen filmin önce sinema salonlarını ziyaret etmesi, 14 Ocak 2022’de ise AppleTV+’da erişime açılması bekleniyor. Coen’in 4, McDormand’ın 4, Washington’ın 2 Oscar sahibi olduğunu göz önünde bulundurursak; filmin ödül sezonunda sıkça karşımıza çıkacağını da tahmin etmek güç değil.