Aşina’dan sanatçı kitaplarına destek için açık çağrı

“Aşina, Türkiye’den sanatçı kitabı basım ve dağıtım projesidir. Her ne kadar fiziksel sınırları tanısa da, bu sınırları aşmanın yollarını arar.”

Türkiye’de yaşayan sanatçı, küratör, yazar ve araştırmacıların sanatçı kitabı üretimine destek olmak için hayata geçirilen Aşina projesinin açık çağrısı sürüyor. Son başvuru tarihi 15 Eylül.

Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki kültürel diyalogların bir kesişim kümesi olmayı amaçlayan Aşina, ayrıca lokal kültür üreticilerinin yayın üretim alanını yaratabilmek ve hiçbir kuruma bağlı kalmadan üretilen sanatçı kitaplarının Avrupa’daki dağıtımına destek vermeyi hedefliyor. 

Proje kapsamında üretilen sanatçı kitaplarıyla birlikte yerel içerik ve konuların, küresel sanat dünyasında yer edinmesi için Avrupa Birliği odaklı uluslararası ağlar oluşturmak amaçlanıyor. Bu yolla kitapların sınırları aşabileceğine inanan Aşina, hiçbir sanat dalı ayrımı yapmadan, ifade özgürlüğünün sanat kitapları aracılığıyla uluslararası dolaşımını ve ulaşılabilirliğine inanıyor.

Erensu Kibele Yarman, Melek Gençer, Munts Brunet Navarro, Orhan Cem Çetin, Priscila Clementi Coldado, Sezgi Abalı gibi alanında tecrübeli kişileri, başvuran projeleri incelemesi için bir araya getiren Aşina ekibi, proje için toplam 6 yayın seçecek.

Aşina’nın açık çağrısına ve projenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Cerensu Bartu

Yükleniyor...