AŞK yani punk, AŞK yani SU

Yazı: Eylül Ege

İstanbul merkezli müzik topluluğu AŞK, geçtiğimiz seneden bu yana stüdyo seanslarında buluşuyor; üretim anlarından kesitler paylaşıyordu. Dörtlünün Dinosaur Jr., Teenage Fanclub, Goo Goo Dolls gibi 90’lar kolej rock stili ve Jawbreaker gibi melankolik punk hareketlerinden ilhamla oluşturduğu ses havuzundan duyduğumuz ilk kayıt nihayet yayında: “SU”.

Denizlerden nehirlere akan, sulara ait olan sevdiğinin gülüşüyle ısınan, onun gözlerinde kaybolan birinin coşkulu aşk itirafına ses veriyor şarkı. Tüm sonik elementleriyle kurduğu bangır bangır müzikal akışı, ayıltıcı gitar solosuyla bünyeyi harekete geçiriyor; köpürmüş dalgaların ortasında harlanan bir yangın getiriyor gözün önüne. Nitekim Efe Karadağlı imzalı kapak görselinde de etrafı alevlerle sarılmış bir kalp var.

Yerli sahneye özgün titreşimler yaymış başkaca oluşumların üyelerini buluşturan bir süper grup aslında AŞK. Vokal ve gitarlar, bir zamanlar Pasifik Kuzeybatısı’nın punk / emo sularında bolca yüzmüş, 2010’lardan beri ise Foton Kuşağı, Ferforje ve Housing Crash gibi İstanbullu kolektiflerle çalmış Paul Benjamin Osterlund’dan soruluyor. Kendisini bağımsız gazeteci kimliği veya gülümseten tweetleri, yemek / mekân önerilerinden de tanıyor olabilirsiniz. Davulcu Parham A.G geçmişte Always, Then ve Getaman gibi grupların parçası olmuş; bugün de deneysel metalcore ekibi Frozen Clouds, pop punk kahramanları Second ve kendi solo projesi için çalmakta. Gitarlarda duyduğumuz Yasin, bir Asperger üyesi aynı zamanda. Müzik yazarlığıyla bilinen Kenan Behzat Sharpe ise AŞK’ta bas gitar başında.

Güzel haber: Grubun ikinci teklisi “ŞEKER”, nisan sonunda dinlemeye açılacak. İlk AŞK konseri için de 1 Nisan Cumartesi akşamı KargART sahnesine bekleniyorsunuz.