“Asterix”in çizeri Albert Uderzo 92 yaşında hayatını kaybetti

Onlarca farklı jenerasyonun hayatlarında yer etmiş çizgi roman serisi Astérix ile tanınan Fransız sanatçı ve senarist Albert Uderzo, kalp krizi nedeniyle 92 yaşında hayata veda etti.

Sanatçının ölüm haberini kayınpederi Bernard de Choisy AFP aracılığıyla duyurdu: “Albert Uderzo, Neuilly’deki evinde uykusunda, corona virüsü ile ilgisi olmayan bir kalp krizinden öldü. Birkaç haftadır çok yorulmuştu.” Çizerin ölümü, René Goscinny Enstitüsü Başkanı Aymar du Chatenet ve çizerin eski yayıncısı Dargaud tarafından da doğrulandı.

Uderzo ve René Goscinny ortaklığında ortaya çıkan Asterix, 1959’da Fransız dergisi Pilote sayfalarında yayın hayatına başladı. O zamandan beri seri, 380 milyondan fazla sattı ve 100’den fazla dile çevrildi. İkili, çizgi roman için Goscinny’nin 1977’de ölümüne kadar ortaklaştı. Uderzo seriyi 2009’a kadar sürdürdü.

Uderzo, geçtiğimiz yıl 60. yılı kutlanan Asterix dışında da pek çok kült seriye imza attı. Genç bir kızılderilinin maceralarını konu eden mizahi seri Oumpah Pah ile Jehan Pistolet, Luc Junior ve Benjamin and Benjamine serileri de Uderzo ve Goscinny ikilisinin ellerinden çıktı. Ayrıca, Jean-Michel Charlier ortaklığıyla ortaya çıkan, iki savaş pilotunun maceralarını anlatan Tanguy and Laverdure serisi de çizerin bıraktığı miraslar arasında yer alıyor.

Yazı: Mine Metin