Bir nefeslenme alanı: AtemWende

Hazırlayan: Eylül Ege

Gerhard Stäbler ile Kunsu Shim’in ortak projesi EarPort, Sarkis’in SONSUZ sergisinden yola çıkarak kurgulanan AtemWende [NefesDönümü] başlıklı “PerformansKonser”iyle 28 Kasım Salı Arter’e konuk oluyor. Biletler, Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve buradan edinilebilir.

PerformansKonser; Stäbler ile Shim’in Dada, Fütürizm ve Fluxus’tan ilhamla geliştirdiği özgün bir performans müziği kavramı. Bu icra kapsamında odak görsellik ve müzik arasındaki etkileşimde tutuluyor; hâliyle izleme ve dinleme eylemleri arasındaki sınırlar geçirgenleşiyor. AtemWende [NefesDönümü]; değişim olağanüstü bir hızla gerçekleşir ve neredeyse gündelik olarak yeni değer yargıları yaratılırken, bağımsız bir nefeslenme alanı yaratmakla ilgileniyor.

Arter’in 2. katında yer alan galeri mekânına yerleşecek PerformansKonserde sanatçılar, izleyicinin dikkatini dünyadaki ufak ve önemsiz şeylere yönlendiriyor. Sarkis’in Respiro adlı yerleştirmesinin sergi mekânına taşıdığı hafızaları, nefesin genişleyerek açtığı alanlara bir gönderme olarak yorumlayan AtemWende [NefesDönümü], adını bir Paul Celan ifadesinden alıyor. Şair 1967 tarihli derlemesinde “Attem Wende”yi, “kelimelerin gerçek anlamını aştığı an” için kullanıyor. Stäbler ve Shim ise bu terimden yola çıkarak, metalaşmış ve totaliterleşmiş bir dünyanın gerçekliğini müzik yoluyla dönüştürmenin çeşitli yöntemlerini öneriyor.

İkiliye ait bestelerin Hezarfen Ensemble Yaylı Dörtlüsü tarafından icra edileceği gecede Schubert, Byrd, Scriabin, Huber, Mozart gibi birçok bestecinin eserlerinden fragmanlara ve zenginleştirilmiş yorumlara da yer verilecek.


Dünyaya doğru şakınmış serenlerle
seyrediyor semayıkıntıları.
Tutunuyorsun bu ahşapşarkıya
dişinle tırnağınla sıkı sıkıya.
Şarkıyaperçinli o
flamasın sen.

Paul Celan, Atemwende (1976)
Çeviri: Cem Yavuz