Avatar: The Way of Water, Stars at Noon ve bu hafta başka ne izlesek?

Hazırlayan: Ulaş Dağ

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde James Cameron’ın ilk filmden 13 sene sonra önümüze getirdiği Avatar: The Way of Water, 75. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne uzanan Claire Denis filmi Stars at Noon, Alejandro G. Iñárritu’nun ülkesi Meksika’da geçmişle hesaplaşma seansı Bardo ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Avatar: The Way of Water
(Vizyon, 16 Aralık)

Nedir: 2009’da vizyona giren Avatar teknoloji kullanımı, rekor gişe başarısı ve 89’u ödüle dönen 131 adaylığıyla büyük sükse yaratmıştı. Avatar: The Way of Water da hem gişe yarışına hem de ödül sezonuna güçlü bir giriş yaptı. James Cameron’ın 13 sene sonra önümüze getirdiği yeni macera, Sully ailesine eklenen bireylerle kaldığı yerden devam ediyor. Öngörülemeyen olaylar nedeniyle evlerinden uzaklaşan Jake, Neytiri ve çocukları; Pandora uydusunun uçsuz bucaksız bir bölgesine, okyanuslarla uyum içinde yaşayan Metkayina klanının topraklarına kaçıyorlar. 

Neye benzer: Avatar filmlerindeki temaların Dances with Wolves ile dikkate değer paralellikler taşıdığını James Cameron da onaylıyor.

Kimler var: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver ve Stephen Lang’den oluşan çekirdek kadroya Kate Winslet, Cliff Curtis, Edie Falco, Jemaine Clement gibi eklemeler yapılmış.

Stars at Noon
(Vizyon, 16 Aralık)

Nedir: Yönetmen koltuğundaki isim yaşayan en büyük sinemacılardan Claire Denis olunca, filmografisinin -75. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne uzanan- yeni halkası için heyecanlanmamak mümkün değil elbette. 1984 yılındaki Nikaragua Devrimi esnasında filizlenen tutkulu bir aşkın ortasına bırakan romantik gerilim; “ülke şiddetle sarsılırken yaşanan bir tesadüfün, kör eden bir cinsel çekime dönüşümü” hakkında. Kaynak materyal, şair ve yazar Denis Johnson’ın iç savaş sırasında Nikaragua’daki deneyimlerini anlattığı aynı adlı roman.

Neye benzer: Sömürge faaliyetleri, beyazların orantısız gücü ve işgalin şiddetli yansımaları gibi konulara özel bir ilgi duyan yönetmenden Chocolat ve White Material fikir verebilir.

Kimler var: Maid ile oyunculuktaki maharetlerine yakından tanık olduğumuz Margaret Qualley ve bir başka yıldızı parlayan isim Joe Alwyn başrollerde. Müziklerde gelenek değişmemiş: Tindersticks’ten Stuart Staples dümende.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
I Hate Suzie Too – 2. sezon
(HBO Max, 22 Aralık)

2020’nin en iyi yabancı dizileri dosyamızın komedi kategorisine ilk sıradan giriş yapan I Hate Suzie için dönüş vakti. Şöhret kültürü, sosyal medya, travma deneyimi gibi meselelere dikkate değer biçimsel ve metinsel tercihlerle dalan ilk sezon, telefonu hacklendikten sonra oyunculuk kariyeri ve evliliği yokuş aşağı giden bir karakterin portresini çizmişti. Suzie şimdi yeni bir ajans, yeni PR çalışması ve parçası olduğu yeni bir dans programıyla halkın sevgisini kazanmanın, bir de oğlu Frank için istikrarlı bir hayat kurmanın derdinde. Billie Piper’dan yine dört başı mamur bir performans izleyeceğime inancımız tam.

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
(Netflix, 16 Aralık)

Alejandro G. Iñárritu’nun alter egosuyla tanışın: Los Angeles’da yaşayan, Meksikalı meşhur gazeteci ve belgesel yapımcısı Silverio Gama. Prestijli bir uluslararası ödül kazandıktan sonra ülkesine dönmeye mecbur kalan baş karakter; anılarının ve korkularının içinden geçerek içinde bulunduğu zamana ulaşıyor ve bu esnada kimliğe, başarıya, ölüme, derin ailevi bağlara, Meksika tarihine dair varoluşsal soruların ortasında kendisini buluyor. 79. Venedik Film Festivali’nde prömiyer yapan bu görkemli “geçmişle hesaplaşma” seansının karışık yorumlar topladığını da araya sıkıştıralım.

Big Bet
(Disney+, 21 Aralık)

Oldboy’un yıldızı Choi Min-sik, Squid Game ekibinden Kim Joo-Ryung ile Heo Sung-tae, Hollywood’da da kariyerini aktif olarak sürdüren Eugene Ko… Oyuncu kadrosuyla ilgi uyandıran Güney Kore dizisi Big Bet; kumar, ihanet ve cinayet üçgeninde bir suç anlatısı. Cha Moosik, Filipinler’de tam teşekküllü bir kumarhane açar ve oradaki siyasi ve iş çevrelerini kazanmak için stratejiler geliştirir. Şüpheli bir ölüm sonrası başı belaya girince, cinayet masasından Oh Seunghoon’un peşine takılması uzun sürmez. Paranın olduğu yerde ihanet kaçınılmazken, ayakta kalan son kişi kim olacaktır?

Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush
(MUBI, 17 Aralık)

İnanması güç, gerçek bir hikâye… 11 Eylül sonrası bir politik iklimde, oğlu haksız yere tutuklanıp Guantanamo’ya gönderilen Rabiye Kurnaz; Almanya’da başlayan hukuk mücadelesini Washington’da Yüksek Mahkeme’ye taşır ve “George Bush’a dava açan kadın” olarak kayıtlara geçer. Beklenmedik bir dostluk geliştirdiği ketum avukatı Bernhard Docke ise en büyük dayanağıdır. 72 Berlin Film Festivali ve 35. Avrupa Film Ödülleri’nden adaylık elde eden yapım, adil yargılanma hakkı talep eden Rabiye Kurnaz rolündeki Meltem Kaptan’ın performansından güç alıyor.

* 1923 (Paramount+, 18 Aralık)

* Alice in Borderland – 2. sezon (Netflix, 22 Aralık)

* Tom Clancy’s Jack Ryan – 3. sezon (Prime Video, 21 Aralık)

* The Recruit (Netflix, 16 Aralık)

* Cook at All Costs (Netflix, 16 Aralık)

* Metallica Presents: The Helping Hands Concert (Paramount+, 16 Aralık)

* The Seven Deadly Sins: Grudge of Edinburgh – Bölüm 1 (Netflix, 20 Aralık)

The Thing
Hâlâ izlemediyseniz

* The Thing (TOD, 17 Aralık)

* Až přijde kocour / When the Cat Comes (MUBI, 20 Aralık)

* My Blueberry Nights (MUBI, 16 Aralık)

* 1917 (TOD, 17 Aralık)

* Mr. Turner (MUBI, 19 Aralık)