Aylık albüm raporu: Kasım 2015

Kasım ayı yeni albümler açısından epey bereketli! Kurt Cobain’in ev kayıtlarından King Gizzard & The Lizard Wizards’ın akustik albümüne; Adele’in şimdiden rekorları alt üst eden yeni albümünden Deerhoof’un Japonya konser kaydına, bu ay yayınlanacak 10 albüm burada!

Jamie Woon – Making Time 6 Kasım (PMR Records)

İlk solo albümü Mirrorwriting ‘in üzerinden dört yıl geçen İngiliz müzisyen Jamie Woon, birçok konuğun yer aldığı yeni bir albümle karşımıza çıkıyor. Rhye grubundan Robin Hannibal, folk müzisyeni Willy Mason ve Londralı şarkı yazarı Royce Wood Junior’ın konukları arasında yer aldığı Making Time‘da yer alan “Little Wonder” şarkısının canlı performansını aşağıda dinleyebilirsiniz.

Kode9 – Nothing / 6 Kasım (Hyperdub Records)

Dubstep, footwork gibi elektronik müziğin alt türlerinin öncü isimlerinden biri olan Kode9, The Spaceape ile yayınladığı iki albümün ardından, sindirmesi bir hayli zor bir albümle karşımızda. Yakın zaman diliminde birlikte üretim yaptığı iki arkadaşını (DJ Rashad ve The Spaceape) kaybeden Kode9, tekinsiz yeni albümünü cuma günü yayınlıyor.

GUM – Glamorous Damage 13 Kasım (Spinning Top)

Tame Impala’nın son albümü Currents‘ın iyice Kevin Parker’ın solo çalışması gibi kurgulanmasının ardından grubun üyelerinin çeşitli yan projelerine ağırlık vermesi kaçınılmazdı. Gruptan Jay Watson, bol dans vaat eden projesi GUM’ın sessizliğini bozuyor. Glamorous Damage‘dan yayınlanan ilk single “Anestethized Lesson” akıcı bir lo-fi disko sunuyor!

Mutemath – Vitals  / 13 Kasım (Wojtek Records)

Yerinde duramayan dört müzisyenden oluşan New Orleans çıkışlı grup Mutemath, dört yıllık aranın ardından yeni bir albüm yayınlıyor. Vitals isimli albümü Warner Bros’tan ayrıldıktan sonra kurdukları kendi plak şirketleri Wojtek Records’tan yayınlayacak olan grup, geçtiğimiz haftalarda albümden “Used To” isimli parçayı yayınlamıştı.

King Gizzard & The Lizard Wizard – Paper Mache Dream Balloon / 13 Kasım (ATO Records)

Avustralya’nın son yıllarda iyice genişleyen psikedelik rock sahnesinin en kendine has gruplarından King Gizzard & The Lizard Wizard’ın, yalnızca akustik enstrümanlar kullanarak kaydettiği yeni albümü Paper Mache Dream Balloon , ekip olarak bu yıl merakla beklediğimiz albümler arasında başı çekiyordu. Albümden bugüne dek yayınlanan single’lar arasında “Trapdoor”, eğlenceli yapısı ve akılda kalıcı vokal melodisiyle kısa sürede kendini sevdiriyor!

Oneohtrix Point Never – Garden of Delete / 13 Kasım (Warp Records)

Günümüzün müzik dahilerinden Daniel Lopatin’in sürprizlerle dolu projesi Oneohtrix Point Never, müzik otoritelerini adeta mest eden albümü R Plus Seven ‘ın ardından yine zihin açıcı parça yapılarıyla dolu Garden of Delete’ le geri dönüyor. Bu arada hatırlatalım, albümdeki parçalara kendi remiksinizi yapmanız için Lopatin tarafından bir çağrı yapılmıştı!

Kurt Cobain – Montage of Heck: The Home Recordings  / 13 Kasım (Universal Music)

Çok konuşulan Kurt Cobain belgeseli Montage of Heck‘in yönetmeni Brett Morgen’ın yaptığı araştırmalar sonucunda ulaştığı ve bugüne dek hiç yayınlanmamış, müzisyene ait ev kayıtları albüm formatında yayınlanıyor. Morgen’ın “sanki evinizin oturma odasında Kurt size gitar çalıyormuş gibi hissedeceksiniz” sözleriyle tanımladığı albümde yer alan “Sappy” kaydını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Arca – Mutant / 20 Kasım (Mute)

Son olarak Björk’ün Vulnicura‘sında karşımıza çıkan Venezüelalı prodüktör Alejandro Ghersi, ikinci stüdyo albümü Mutant‘ı bu ay yayınlıyor. İlk albümü Xen ve bu yıl yayınladığı Sheep isimli miksteyple kendine has bir elektronik müziğin arayışlarına koyulan Arca, Mutant albümünde tam yirmi şarkıya yer veriyor.

Adele – 25 20 Kasım (XL)

Son yılların en popüler müzisyenlerinden biri olan Adele, Grammy ödüllerine boğulduğu 21 isimli albümünün ardından şimdi de 25 ile karşımızda. Albümün ilk single’ı “Hello” ile internette rekorları alt üst eden Adele, albümün prodüksiyonu için Beyonce, Likky Li ve Beck gibi isimlerin çeşitli albümlerinde parmağı olan Greg Kurstin ve Madonna, HAIM, Major Lazer ve nice ismin prodüksiyonlarına imza atmış olan Ariel Rechtsaid’le birlikte çalışmış.

Deerhoof – Fever 121614 / 27 Kasım (Polyvinyl)

Canlı performansı dillere destan ekip Deerhoof, geçtiğimiz yıl Japonya’da verdiği konserin kaydını albüm olarak yayınlıyor. La Isla Bonita isimli albümlerinin ardından çıktıkları turnede verdikleri konserin şarkı listesinde “We Do Parties”, “Exit Only” ve “Fresh Born” gibi parçalar yer alıyor.

Yükleniyor...