Aylık “The Joker” çizgi roman serisi

2009’da Heath Ledger’a, 2019’da Joaquin Phoenix’e Oscar kazandıran; Gotham’ın karmaşık ve çalkantılı karakteri Joker’i merkezine alacak yeni bir çizgi roman serisi başlıyor.

Her ay yaklaşık 40 sayfa uzunluğunda bölümlerinin yayımlanması planlanan serinin çıkış tarihi 9 Mart 2021. James Tynion IV (Justice League Dark, The Department of Truth) tarafından yazılacak ve Guillem March tarafından resimlenecek. Ayrıca ekipte Mirka Andolfo da bulunmakta. 

Bu ekip aynı zamanda, geçtiğimiz yıl Joker War serisini hazırlamıştı. Tynion’un açıklamalarına bakılırsa yeni solo seri, Joker War’daki olaylar üzerine kurgulanıyor. The Joker isimli yeni seride, Joker’den referans alınarak yaratılan Punchline’ı da göreceğiz. 

Joker sadece Gotham’da değil; tüm dünyada bir numaralı aranan suçluya dönüşür. Tabii bu da Jim Gordon’a daha fazla iş düştüğü anlamına geliyor. Tynion, her Joker yayını gibi bu seride de Jim Gordon’ın baş karakterlerden biri olduğunun altını çiziyor. 

Guillem March, Frank Quietly, Francesco Mattina ve Riccardo Federici imzası taşıyan dört varyant kapak DC tarafından paylaşıldı.

Kara Şövalye’nin azılı düşmanını konu eden ilk aylık çizgi roman serisi 1975’te yayına başlamıştı. Denny O’Neil’ın kaleme aldığı maceralar 9. sayıyla birlikte iptal edilmişti. DC Comics, 2019’da seriyi 10. bölümünü yayımlayarak hak ettiği finalle kavuşturmuştu. Yıllar içinde popülaritesi artan Joker’in yeni solo hikâyelerinin daha uzun ömürlü olacağına şüphe yok.

Yazı: Biçem Kaya