Azealia Banks’in ilk albümünü stream etmiyoruz

2010’ların viral hip hop yıldızlarından Azealia Banks, hayranlarına ilk albümü Broke With Expensive Taste’i streaming platformlarından dinlemeyi bırakmaları konusunda çağrı yaptı. Sebebiyse o zamanki plak şirketi Prospect Park’la yaşadığı anlaşmazlıklar.

Banks, söz konusu albümlerin hazırlıklarına 2011’de başlamış ve ilk etapta Interscope ve Polydor Records’la anlaşmıştı. Bu plak şirketlerinin temsilcileriyle aralarında gelişen fikir ayrılıkları ve gerilimlerin ardından albümü iki yıl daha yayımlamamak pahasına sözleşmesini fesh etmiş, 2014’te Prospect Park’la anlaşmıştı. “Chasing Time”, “Ice Princess” ve “Heavy Metal and Reflective” gibi hitlerin yer aldığı albüm, altı yıl sonra tekrar yasal problemlerle gündemde. 

Instagram hesabından konuya dair bir paylaşım yapan Azealia Banks, Prospect Park başkanı Jeff Kwatinetz’i albümün tüm telif haklarını çalmakla suçladı: “200 milyondan fazla kez stream edilen albümün gelirlerinin tamamını çaldı ve bana sadece 15 bin dolarlık bir çek gönderdi.” Broke With Expensive Taste için uzun yıllar çalıştığının altını çizen müzisyen, stream gelirinin tamamının Kwatinetz’in cebine gittiğini söyleyerek “lütfen stream etmeyin” çağrısını yapıyor. Albümün master kayıtlarını elinde tuttuğunu söyleyen Banks, bir reissue yayın için elinden gelen her şeyi yapmaya niyetli.

Banks, 2014’te Kwatinetz’in “%100 senin yanında ve seni korumakla görevli olduğumuzu bilmen bizim için çok önemli” dediği e-mail yazışmalarını da “orijinal yalan” mesajıyla paylaştı.

View this post on Instagram

The original lie

A post shared by SEA QUEEN 🧜🏾‍♀️ LA SIRENA (@azealiabanks) on