Aziz Ansari, cinsel saldırı suçlamasının ardından ilk Netflix özel stand-up’ını duyurdu

Aziz Ansari Ocak 2018’de Grace mahlasını kullanan bir kadın tarafından cinsel saldırıyla suçlanmıştı. Ansari’nin saldırısı, #MeToo sürecinin çokça tartışılanlarından biri oldu. Çünkü kimileri Ansari’nin randevuya çıktığı bir kadının rahatsızlığını ifade etmesine aldırış etmeyerek ısrarcı davranmasını diğer birçok erkeğin ifşa edilen suçlarıyla aynı kefeye konamayacağı yönünde fikir bildirerek cinsel saldırıları derecelendirme yoluna gitmişti. Aziz Ansari, sonrasında “Bana her şey yolunda gibi gelmişti. Ama onun için öyle olmadığını öğrendiğimde çok şaşırdım ve endişelendim. Söylediklerini yürekten aldım ve sindirmek için kendime biraz vakit tanımanın ardından kendisine yanıt verdim. Kültürümüzde yaşanan bu hareketi desteklemeye devam ediyorum. Çok gerekli ve çok geç yaşanan bir hareket olduğuna inanıyorum” açıklamasını yapmıştı.

Ansari suçlamanın ardından uzun bir süre sessiz kaldı ve gözden ırak takıldı. 2018 sonbaharında çıktığı Working Out New Material turnesinde ise birçok hayranının kendisinden beklediğinin aksine cinsel saldırı suçlamasının bahsini geçirmediği gibi, şovunda internet aktivizminin geldiği noktayı, kolektif öfkeyi ve politik doğruculuğu eleştiren bir malzemeyle izleyicilerinin karşısındaydı. Bu da muhtemelen “duyar kasmakla” eleştirilen izleyiciler nezdinde bir riyakârlık tartışmasına yol açtı. Fakat galiba Aziz Ansari’nin bugün merkezinde durduğu tartışma esasen bir diğer noktadan hararet kazanıyor: Feminizmin yanında duran, politik doğruculuğa dayanan bir figür olarak kendini tanıtan bir erkeğin de “bilincine varmadan” kadınlara ne denli zarar verebildiği.

Skandal sürecinde Aziz Ansari’nin yanında duran Netflix, bundan bir sene önce komedyenin yaratıcısı olduğu üç Emmy ve bir Golden Globe ödüllü Master of None serisinin iptal edilmediğini ve hakkındaki suçlamaya rağmen üçüncü sezonu çekmeye sıcak baktıklarını duyurmuştu. Şimdi ise yeni bir duyuruları var: Aziz Ansari’nin Right Now adını taşıyan üçüncü özel stand-up’ı 8 Temmuz itibariyle Netflix’te olacak. Yönetmenliğini Spike Jonze’un üstlendiği Right Now’dan aşağıdaki teaser da paylaşıldı.

Yükleniyor...