VIDEO: Balina ile Ateşten Yıllar üzerine

Alican Öyke ve Burçin Esin, altı yıla yaklaşan sessizliğini nihayet bozdu. Balina, Ateşten Yıllar adlı yeni bir EP ile aramızda. Önceki Balina yayınlarından aşina olduğumuz cayır cayır progresif rock düzenlemeleri, çok daha geniş bir ilham havuzundan uzanıyor bu kez. Baştan söyleyelim: Beş parçaya bölünse de tek seferde ve kesintisiz deneyimlenmesi yaratıcıları tarafından bizzat önerilen dinleme biçimi. 

Saç döktüren gitar riffleri ya da “bunu sanırım ayağa kalkıp dinlemem gerekecek” hissi uyandıran davullar gibi Balina denince akla gelen ilk unsurlar yerli yerinde. Bir ev ortamında, kendilerini en rahat hissettikleri koşullarda hayat bulan Ateşten Yıllar’da belki de bugüne dek onlardan dinlediğimiz en detaylı kurguyu önümüze koyuyor Balina. Alan kayıtları, insan sesleri ve türlü sürprizlerle genleşen sonik palet, ikilinin en çeşitli ruh hâllerine temas eden işini de beraberinde getirmiş.

The State51 Conspiracy ve GRGDN Müzik etiketiyle yayımlanan EP’ye dair merak ettiklerimizi, Bant Mag. Havuz / Bina’da buluştuğumuz Alican Öyke’ye sorduk. Arada -bir şekilde- Burçin Esin’e de bağlanmayı başardık.

Röportaj: Cem Kayıran, J. Hakan Dedeoğlu
Video ve fotoğraf: Aylin Güngör