Bant Mag. 15. yıl kutlamaları başlıyor!

2004 yılında ilk sayımızı yayınladığımızda bu maceranın 15 yıl süreceğini düşünmemiştik. Ancak sene 2019, ve Bant Mag türlü zorluklar, imtihanlar ve bolca keyifli anılar sonrasında yayın hayatında tam 15 seneyi devirdi. Elbette ülke koşullarında bağımsız bir mecra olarak on beş yıldır ayakta kalışımızı, bu süre içerisinde bizi yalnız bırakmayan yazar, çizer, okuyucu ve takipçilerimizle beraber kutlamak istiyoruz. Ve bir müzik, sinema, kültür-sanat dergisi olarak tüm bu alanlara dokunan etkinlikler planladık. Bant Mag Kendine Has 15 Yıl etkinlikleri 25 Ekim’de başlıyor. Peki bu etkinliklerde sizleri neler bekliyor? İşte Bant Mag Kendine Has 15 Yıl etkinliklerine dair tüm detaylar:

Bant Mag Kendine Has 15 Yıl sergisi – 25 Ekim Cuma @ Bant Mag. Havuz / Bina

Kuruluşunun 15. yılını bir dizi etkinlikle ve özel yayınlarla kutlayan Bant Mag., Kendine Has katkılarıyla on beş yıllık arşivinden özel bir sergi hazırlıyor. 25 Ekim’de Bant Mag. Havuz / Bina’da açılacak sergide Bant Mag.’ın 2004-2011 yıllarında, Bant ismiyle yayın yaptığı dönemde sayfalarında yer verdiği çizerlerin işlerinden özel bir seçki yer alacak.

Kuruluşundan bu yana illüstrasyonu ön plana çıkaran bir vizyona sahip olan derginin 15 yıllık geçmişinde yer verdiği konulara eşlik eden çizimleriyle tanıştığı, yıllar içerisinde pek çok başarılı işe imza atan ve ülke çapında, hatta yurt dışında tanınan isimler haline gelen illüstratörlerine selam çakmak için düzenlediği bu sergide Bora Başkan, Sadi Güran, Okan Arabacıoğlu, Cem Dinlenmiş, Baysan Yüksel, Ada Tuncer, Saydan Akşit, C.M. Kösemen ve Ethem Onur Bilgiç gibi pek çok ismin işlerini görebileceksiniz. Bant Mag.’ın 15 yıllık yolculuğunun ilk 8 senesini kapsayacak sergi aynı zamanda izleyicileri bir zaman yolculuğuna da çıkaracak.

Açılışın hemen ardından gerçekleşecek partide DJ kabinini de bu sefer kendilerine ayıran Bant Mag. ekibi, gece boyunca geniş bir yelpazeye yayılan, birbirinden lezzetli parça seçimleriyle dans pistinde yoklama alacak. Bant Mag.: Kendine Has 15. Yıl etkinliklerinin ilkini işaretleyen sergiyle Bant Mag.’ın ilk senelerine beraber dönmeye ve 15 yılı dans pistinde kutlamaya herkes davetli.

Bant Mag Kendine Has 15 Yıl partisi – 26 Ekim Cumartesi – @ Bina & arkaoda

Sergi açılışının hemen ertesi günü durmuyoruz ve haftasonuna 26 Ekim’de Kendine Has katkılarıyla DJ’lere adanmış özel bir partiyle Kadıköy’de, arkaoda ve Bina arasında bir maratonuyla devam ediyoruz. Geride kalan 15 yılda birlikte heyecan verici işlere imza attığımız, özel anlar paylaştığımız ve farklı zevklere sahip sevdiğimiz DJ’ler, “Bant Mag.: Kendine Has 15 Yıl” için özel seçkileriyle kabinde olacak. Geride kalan 15 yılın tüm yorgunluğunu hep birlikte coşkuyla dans pistine gömmek için 26 Ekim akşamı tüm takipçilerimizi, dostlarımızı ve okurlarımızı Kadife Sokak’a bekliyoruz.

Gecenin akışına gelecek olursak, 22:00 itibariyle hem arkaoda hem Bina’da start alacak partide birçok farklı estetikten, dönemden ve coğrafyadan sesler bir araya gelecek. Partinin arkaoda ayağında DJ kabini, ne zaman nerden vuracağını kestirmenin asla mümkün olmadığı setleriyle defalarca Bant Mag. partilerine hayat vermiş olan Age Reform, müzikal iş birliklerini Lalalar’la yeni bir fezaya çıkaran Kaan Düzarat & Ali Gucci ve yayın hayatımız boyunca dirsek temasında olduğumuz, “partilemenin hakkını tam anlamıyla veren” sanatçı kolektifi biriken’e emanet.

Bina’da ise Worldwide FM, Boiler Room gibi dünya çapında organizasyonlar bünyesinde yaptığı çalışmalara zihin açıcı plak şirketi Zel Zele Records’ı da ekleyen Debora İpekel, 2000’lerde yaptığı üretimlerle etnik müziğin Türkiye’deki başlıca temsilcilerinden olan Mercan Dede ve Bant Mag. serüveninin çok değerli destekçi ve yol arkadaşlarından Ahmet Uluğ’un dünyanın dört bir yanından eklektik seçkileriyle tanınan Undomondo’yla back to back seti bizleri bekliyor.

Arkaoda
Age Reform
Kaan Düzarat & Ali Gucci
Biriken

Bina
Debora İpekel
Mercan Dede (DJ set)
Ahmet Uluğ & Undomondo

Bant Mag Kendine Has 15 Yıl konser gecesi – 30 Ekim Çarşamba @ Babylon

Bant Mag Kendine Has 15. Yıl etkinlikleri Kendine Has’ın değerli destekleriyle Babylon’da özel bir geceyle devam ediyor.. 30 Ekim gecesi Bant Mag.: Kendine Has 15 Yıl etkinliğinde bol konuklu ve sürprizli bir gece bizleri bekliyor.

Gecenin açılışını Bant Mag. Sinema Programı’nın ünlü maskelisi yapacak. 15. yıl özel bölümünü maskelinin sunumuyla ve hazırladığı sürprizli videolarla canlı olarak izleyeceğimiz Bant Mag Sinema Programı sonrasında sahneyi bu gece için Büyük Ev Ablukada’nın basçısı Mert Aslan eşliğinde özel bir set hazırlayan Gülinler devralacak. Gülinler’in kendisiyle beraber sahnede ilk kez göreceğimiz özel bir konuğu da olacak: Jakuzi solisti Kutay Soyocak.

Bant Mag.: Kendine Has 15 yıl gecesinin ikinci konseri ise bol konuklu bir Da Poet performansıyla gelecek. Son olarak roadside.picnic’in La Cafard remiks albümünde karşımıza çıkan ve şu sıralar yeni albümünün hazırlığına devam eden Da Poet’e sahnede eşlik edecek isimler yerel hip hop sahnesinin üretken ve güçlü isimleri Kamufle, Aga B ve Kayra; yeni albümünü heyecanla beklediğimiz, büyülü sesiyle bizi her seferinde başka diyarlara götüren Lara Di Lara; geçtiğimiz yaz ilk teklisi “10:50” ile hayatımıza giren ve memleketin R&B sahnesine taze bir soluk getiren Seda Erciyes, son albümü “Fail-Play”i dinleye dinleye bitiremediğimiz Barıştık Mı/Barış Demirel ve memleketin psikedelik medarı iftiharı Baba Zula’dan Murat Ertel olacak.

Gecenin kapanışını ise Bant Mag. için her zaman özel bir grup olan Dandadadan yapacak. Korhan Futacı, Berke Can Özcan, Feryin Kaya ve Burak Irmak’tan oluşan Dandadadan Bant Mag. 10 yıl konserinden sonra gene bir Bant Mag yıldönümü kutlamasında bizleri yalnız bırakmayarak, çok nadir tanık olabildiğimiz, cayır cayır yanan canlı performanslarından biri için Babylon sahnesinde olacak.

Bant Mag.: Kendine Has 15 Yıl @Babylon Programı:
20:30 Kapı Açılış
20:45 Bant Mag Sinema Programı Özel Bölüm Gösterimi
21:00 Gülinler feat. Mert Aslan konuk Kutay Soyocak
21:45 Da Poet ve Kamufle – Aga B. – Kayra – Lara di Lara – Seda Erciyes – Barış Demirel – Murat Ertel
23:00 Dandadadan

Bant Mag’dan 15. Yıla özel: Her Yıla Bir Klip gösterimi ve partisi – 2 Kasım Cumartesi @Kadıköy Sineması & Bina

Bant Mag., 15. yılında keyifli bir projeyle yerli müzik, sinema ve sanat sahnesiyle köklü bağlarını kutluyor. 2 Kasım Cumartesi akşamı Kadıköy Sineması’nda gösterilecek HER YILA BİR KLİP kapsamında yerli bağımsız sahneden isimler için hazırlanmış 16 kliple bir zaman tüneline girmeye hazır olun.

HER YILA BİR KLİP için derginin yayın hayatına başladığı 2004’ten bugüne her sene için, yerli sahneden yayınlanmış bir albüm belirlendi. Bu albümden Bant Mag. için öne çıkan, ofiste çokça dinlenmiş ve dergi ekibinde yer etmiş parçalar seçilerek Bant Mag.’ın üretimlerini yakından takip ettiği 16 yerli yönetmen ve video sanatçısıyla eşleştirildi ve onların özgün yaklaşımlarıyla çektikleri yeni video kliplerine kavuştu.

HER YILA BİR KLİP kapsamında çekilen tüm klipler Apple’ın yönetmenlere sağladığı, son model iPhone’lar ile çekildi. Yönetmenlerimizin ortaya koydukları klipler ise Türkiye’de yerel ve bağımsız müzik sahnesinin tarihine dönük farklı ve yaratıcı perspektifler sunuyor.

Yönetmen – şarkı eşleştirmeleri sonucunda ortaya çıkan video klipler Bant Mag.’ın 15 yıllık yolculuğunun ve bu yolculuğa eşlik eden, yerel müzik sahnesinin özgün üretimlerinin görsel ve işitsel belgeleri oldular. HER YILA BİR KLİP kapsamında üretilen, her biri farklı tarzlarda, özgün video kliplerin prömiyer gösterimi ise 2 Kasım Cumartesi akşamı saat 21:00’da, şehrin sayılı tarihî sinema salonlarından Kadıköy Sineması’nda yapılacak.

Gösterimin ardından Bant Mag Havuz / Bina’da gerçekleşecek partide ise DJ kabinine video klip seçkimizde de yer alan kim ki o, Palmiyeler, Cava Grande ve Portecho’dan tanıdığımız Tan Tunçağ geçecek.

Gösterim: 21:00
Parti: 22:30

Sene, grup, albüm, parça ve yönetmen listesinin tamamını aşağıda bulabilirsiniz:

2004 // Saska – Sokkur Saska – “Mata Kus” // Caner Özyurtlu
2005 // Baba Zula – Duble Oryantel – “Pırasa” // Tolga Karaçelik
2006 // dandadadan –Sen Bana Birini Android – “Kız” // Zeynep Dadak
2007 // Nekropsi – Sayı 2 – “Ebo” // Seren Yüce
2008 // Replikas – Zerre – “Bu Sıkıntı” // Emre Yeksan
2009 // She Past Away – Kasvetli Kutlama – “Ruh” // Berk Çakmakçı
2010 // kim ki o – Dans – “Zorla Zorlar” // Ceylan Ertem
2011 // Haossaa – Haossaa – “Yamamoto Kolonyası” // Can Evrenol
2012 // Portecho – Motherboy – “Decent Man”// Melikşah Altuntaş
2013 // Da Poet – Beattape – “Garip” // Öykü Karayel
2014 // Gaye Su Akyol – Develerle Yaşıyorum – “Ölü Bir Adama” // Berrak Tüzünataç
2015 // Palmiyeler – Palmiyeler – “Her Şey Anlamsız” // Ceylan Özgün Özçelik
2016 // Jakuzi – Fantezi Müzik – “Geriye Dönemiyor” // Emre Akay
2017 // Büyük Ev Ablukada – Fırtınayt – “Güneş Yerinde” // Azra Deniz Okyay
2018 // Gözyaşı Çetesi – Karar – “Ben Aşkın Değerini Bilemedim” // Aylin Güngör
2019 // The Raws – bat bat bat – “Karanlık ve Soğuk” // Sadi Güran