Düet havuzu: Da Poet & Barış Demirel

Jam Session’ın çevrimiçi 2021 edisyonu, 10 Nisan’a dek İstanbul’un farklı mekânlarında kaydedilmiş performanslarla tam gaz devam ediyor. 2 Nisan Cuma akşamı, The Irish Spirit YouTube kanalında Da Poet ve Barış Demirel’in Bina bahçesindeki canlı performansı yayımlanacak.

Uzun yıllardır birçok projede ortaklaşan Da Poet ve Barış Demirel, geçtiğimiz yıl DPBD isimli ilk duo EP’siyle karşımızdaydı. İkilinin müzikal haritasında onlarca düete rastlamak mümkün. Konser için geri sayımımız, Da Poet ve Barış Demirel’in son yıllarda yer aldığı düetlerden beş tavsiyeyle sürüyor.

Da Poet & Barış Demirel – Dün 1 Bugün 1 (feat. Murat Ertel)
(DPBD, 2020)

Da Poet ve Barış Demirel ikilisinin Nuhado Records etiketli ilk EP’sindeki bu şarkıda, ikiliye BaBa ZuLa’dan tanıdığımız Murat Ertel eşlik ediyor. Elektro bağlamasının yanı sıra karakteristik vokalleriyle DPBD’nin old skool hip hop atmosferine psikedelik nüanslar katmış Ertel.

Barış Demirel, Kamufle, Da Poet – Ofsayt
(2019)

Futbol referanslarıyla dolu bir hip hop güzellemesi. İkilinin yanında sıkı dostları Kamufle var. Birçok kez güçlerini birleştirmiş üç müzisyenin “Ofsayt”ta selam çaktığı isimler arasında Romario, Pele, Holosko, Takoz Recep gibileri var. Klibi için de bir halı sahada buluşuyoruz.

Grup Ses – Motorize (feat. Da Poet, Elektro Hafız)
(Alliance, 2017)

Kariyeri boyunca sıklıkla Grup Ses’le güçlerini birleştirdi Da Poet. Hem kendi yayınlarında hem Grup Ses’in albümlerinde bir şekilde dokunuşları, remiksleri oldu. Almanya’dan Elektro Hafız’ın da katılımıyla hayat bulan “Motorize”, ikilinin ortaklıkları arasında en akılda kalıcı işlerden biri.

Islandman – Sahara (feat. Barış Demirel)
(Kaybola, 2020)

Islandman’in eklektik ve kozmik rüyalarda dans etmeye çağırdığı Kaybola albümündeyiz. “Sahara”, Barış Demirel’in içli mi içli bir trompet taksimiyle açılıyor. Sonrasında oturduğunuz yerde kontrolsüzce salınmaya başlayacağınız ritmik bir dünya ve kimi tanıdık melodiler çalınıyor kulaklara.

Rain Lab & Kayra – Kış Uykusu
(2020)

Da Poet’in dört yıl kadar önce İdil Meşe’yle kurduğu Rain Lab projesinin ilk uzunçalarının ardından paylaşılan bir Kayra düeti. 90’lar trip hop akımına referanslar barındıran Rain Lab şarkılarından alıştığımız atmosfer, hip hop sahnesinin usta hikâyecilerinden Kayra’yla birlikte tekinsiz bir havaya bürünüyor.