Karmaşık duygular ve üçüncü bir göz: Yang Jahz

İstanbullu söz yazarı ve prodüktör Yang Jahz, düşsel ve lo-fi tınıların hakim olduğu bir R&B / pop icra ediyor. İki teklinin ardından paylaştığı beş şarkılık Armannan Armanǵa EP’siyle nostaljik bir atmosfer yaratan Yang Jahz, Kendine Has Demonation Festivali No:10 kapsamında vereceği konser öncesinde sorularımızı yanıtladı.

Neden müzik yapıyorsun?

Müzikle neler yapabileceğimin farkına vardım. Hisleri işlememe, karmaşık duyguları anlamama da yardımcı oluyor. Büyük resmi görmemi, kendime üçüncü bir gözden bakmamı sağlıyor. Bu da bir noktada katartik bir deneyim.

Müziğin, müzik dışı nelerden etkileniyor?

Beni tetikleyen ve direkt ruhuma konuşan her şeyden. Gördüğüm rüyalardan, filmlerden, sokakta yürürken karşılaştığım herhangi bir andan, duyduğum tek bir cümleden, insanlardan. Tek bir an ya da tek bir şey bile yeterli çünkü derinine indikçe içinde evrenler bulabiliyorum.

Armannan Armanǵa’daki parçalarını “ilham ve rüyaların birer kaydı” olarak tanımlıyorsun. EP’deki parçalardan birine hayat vermiş rüyalarından birini paylaşmanı istesek?

EP’den “Dive In” kendi kendini sabote eden türevde bir rüyamın düzleminde geçiyor. Üçüncü gözden gördüğüm diğer benliklerimin hepsinin farklı kişilikleri var, her biri başka bir gerçekliğin ve arzunun peşinde. Buna rağmen bir noktada esas benliğe bağlantılılar ve ne düşündüklerini, ne istediklerini, içlerinden geçenleri biliyorum ve yaptıkları her bir şey için ben zarar görebiliyor veya faydalanabiliyorum. Faydalandığım müddetçe onların varlığı devam ediyor; esas benlik olarak zarar görürsem, onlar da görüyor. Ama bazıları “esas benlik” olmak istiyor ve savaş başlıyor gibi.

İlk canlı performansını geçtiğimiz aylarda Mix Festival kapsamında gerçekleştirdin. Senin için nasıl bir deneyimdi? arkaoda’da bizi nasıl bir performans bekliyor?

Oldukça canlandırıcı ve eğlenceliydi. İnsanların müziğimle dans etmelerini ve etkileşime geçmelerini görmek anlamlı ve güzeldi benim için. arkaoda için de eğlenceli bir planım var. Mix kapsamında çalmadığım bazı parçalara da yer vereceğim. Güzel bir gece olacak umuyorum.

Kendine Has Demonation Festivali No:10’un tüm programı için buraya tıklayabilirsiniz. 3 Ocak Cuma akşamı arkaoda’da gerçekleşecek ilk gün konserleri ücretsiz.