Bant Mag. ekibine göre 2013'ün en iyi yerli müzikleri!

Klasik albüm, toplama albüm, single ve EP’lerle 2013’te memleketten yükselen müziklerden bir seçki… 

Ayyuka – Kiracı Odaları (Albüm)
Uzunca bir bekleyişten sonra yayınlanan ikinci Ayyuka albümü kaygısız ve kayıtsız, eğlenceli bir dinleyiş. Sörf rock’tan bossa nova ritimlerine, farklı türlerin girip çıktığı albüm geçmişi andırırken aynı zamanda günümüzde güneşin ilelebet batmakta olduğu, altın sarısı bir yerleri çağrıştırıyor. L.A.
“Geçecek Böyle

Nekropsi – Aylık (Uzun soluklu albüm)

Nekropsi 2013’ü bir albümü oluşturarak geçirdi diyebiliriz. Aylık, isminden de anlaşılacağı gibi grubun her ay Bandcamp hesabından yayınladığı birer şarkıyla bir araya geldi. “Dedikodu“ gibi deli işi diyebileceğimiz bir şarkı, programlama üzerine kurulu “Daphnis” ve grubun Mi Kubbesi dönemini anımsatan “Rüzgârlar“ gibi birbirinden epey farklı denemeler, Aylık’ı yılın dinlemesi en keyifli albümlerinden biri haline getiriyor. C.K.
Nekropsi – “Dedikodu” (Canlı)

Kim Ki O – Grounds
Bu yıl synthesizer’larının sesini açıp Paris’in yolunu tutan Ekin Sanaç ve Berna Göl ikilisi dışarıdan içimize bastıran psikolojik ve ekolojik manipülasyonlara değiniyor. Aşk şarkısı dinleyemeyecek kadar çok meselemizin olduğu bu zamanlarda ilaç gibi gelecek bir albüm. S.K.
“İnsan İnsan”

Da Poet – Beattape (Albüm)

Uzun zamandır Türk hip hop sahnesinin parçası olan Ozan Erdoğan, nam-ı diğer Da Poet’ın Beattape’i su gibi akıp giden enstrümantal bir albüm. Sağlam ve sabit ritimlerin üstüne işlenen her detay, klasik veya elektronik, kullanılan her sample bu kısa parçaları fazla kalabalıklaştırmadan, eforsuzca keyif veren bir dinleyişe dönüştürüyor. L.A.
“Where Is Ill Bill?

Diren Müzik – Dayan (Toplama albüm)
İsminden de anlaşılacağı gibi, Gezi dayanışması sürecinde ortaya çıkan bir derleme albüm Diren Müzik – Dayan. Kim Ki O, Grup Ses Beats, Alpman ve El Mahdy Jr. gibi isimlerin arasında yer aldığı onlarca müzisyen ve grubun, dayanışmayı kuvvetlendirmeye müzikle destek olma çabası ortaya çok farklı seslerin ve etkileşimlerin olduğu harika bir derleme albüm çıkardı. C.K.
Alpman – “Resist!

Biblo – Moved
Karmaşık ses kırıntıları ve bol bol çıtırdı eşliğinde Berlin’in kara kışında kaydedilmiş bir albüm. Durgun ve soluk renkler etrafa yayılırken uykuya teslim olmayı değil silkelenmeyi vaad ediyor. S.K.
“Some Soil”

Listenin tamamı için buraya tıklamanız yeterli.