Bant Mag.'in seçtiği 2013'ün en iyi müzikleri listesi karşınızda!

Bant Mag.’in dün yayınlanan ocak sayısında her yıl olduğu, bir önceki yılın müzikleri, filmleri ve birçok şeyi değerlendirildi. Karşınızda yılın en iyi 50 albümü listesi!

Değerlendirme: J. Hakan Dedeoğlu, Ekin Sanaç, Aylin Güngör, Cem Kayıran, Seden Mestan, Alex Mazonowicz, Leyla Aksu, Seçil Kalenderoğlu, Aycan Taşyürek, Emre Berberoğlu, Altay Aydemir, Semra Uygun, Emre Karacaoğlu, Berk Çakmakçı, Tolga Yağlı, Özcan Ertek

İllüstrasyon: Sedat Girgin

2013’ün müziklerini masaya yatırıp 50’lik albüm listemizi belirlerken geçtiğimiz seneden çok daha sert bir mücadeleyle karşı karşıya olduğumuzu fark ettik. 2013 hem aramıza dönmesi haber değeri taşıyan birçok klas ismin olduğu, hem de çok sayıda görkemli ilk albümü görmüş bir sene olmuş. Geleneksel seremonilerimiz eşliğinde kolları sıvadık ve bizce 2013’ten önümüzdeki senelere kalacak albümlerden bir seçki hazırladık. Devamında ise yılın en iyi konserleri, en iyi ilk grupları, en iyi yerli müzikleri sizlerle olacak.

50. Mazzy Star – “Seasons of Your Day”
Yolu gözlene gözlene artık hiç gelmeyecekmiş gibi hissettirmeye başlayan ama geçen yedi senenin ardından bir anda bizleri sevinçlere boğuveren bir albüm Seasons of Your Day. Hope Sandoval’ın o benzersiz vokalleri eşliğinde puslu diyarlarda dolaşmayı özlemiş miyiz? Evet, hem de çok! S.M.
“Lay Myself Down”

49. The Knife – “Shaking The Habitual”
İsveçli elektronik müzik ikilisinin dördüncü albümü farklı tarzıyla müziğin sınırlarını ortadan kaldırıyor. Alışılmıştan daha uzun şarkılarına rağmen albümü tamamen keşfetmek için şarkıların bir saniyesini bile kaçırmak istemeyeceksiniz. A.T.
”Full of Fire”

48. Eric Copeland – “Joke In The Hole“
Ne Black Dice albümleri, ne de Eric Copeland’ın önceki solo albümleri hiçbir zaman bu denli rahat dinlenebilir olmamıştı! Eric Copeland’ın kendine has gürültülü dub anlayışıyla yarattığı şarkılarında ufak kaoslar ve oturduğunuz yerde sallanmaya başlayacağınız ritimler yer alıyor. C.K.
“Rokzi

47. Earl Sweatshirt – “Doris”
Odd Future ekibinden belki de bugüne kadar çıkan en tatmin edici albüm Doris. Henüz 19 yaşındaki bir rapper’dan beklenmeyecek kadar detaylı düzenlemelerle dolu olan albüm, kesinlikle tek düze bir hip hop albümü değil. Vince Staples, RZA ve Domo Genesis gibi isimlerin konuk olduğu albümde çok farklı dönemlerin hip hop sahnelerinden etkileşimler fark etmek mümkün. C.K.
“Hive (Feat. Vince Staples & Casey Veggies)

46. Omar Souleyman – “Wenu Wenu”
Memleket durumlarına isyan, dünyayı fethetmeye devam. Biraz Four Tet desteği de fena olmamış tabe! J.H.D.
“Warni Warni”

45. Matt Elliott – “Only Myocardial Infarction Can Break Your Heart”
Folk müziğin uzun zamandır kalbi kırık, kalın sesli İngiliz’i Matt Elliott, akustik gitarlar eşliğinde karanlık bir romantizm ve aceleye gelmeyecek bir dinleyiş sunuyor. Bu albümde Elliott saklı bir mizah ile zarif ve sürükleyici aranjmanlar eşliğinde dönüp dolaşıp dinleyeni gitarına doluyor, kırık bir dünyaya sürüklüyor. L.A.
“I Would Have Woken You With This Song

44. Haim – “Days Are Gone”
Soft rock klişeleri, 80’ler popuna has kıvraklıkta hareketleri ve R&B vokalleriyle Haim kardeşler sizi sıkılma ihtimaliniz olmayan bir partiye çağırıyor. Haim’in “iyi şarkı”lar yazabildiği bir gerçek, bu ilk albümü es geçmeyin. E.S.
“Forever”

43. Julianna Barwick – “Nepenthe”
Brooklyn’deki evini barkını bırakıp hüznün ilacını (Nepenthe) bulmak için Atlas Okyanusu’nun kuzeyine gitmekten çekinmeyen Barwick, yanına Alex Sommers (Jonsi), Robert Sturla Reynisson (Mum) ve Amiina gibi birbirinden kıymetli dostlarını topluyor. İzlanda soğuğunda hasret dolu ağrılar, ruhanî kaygılar içinde uğul uğul bir albüm kaydediyorlar. S.K.
“The Harbinger”
42. These New Puritans – “Fields of Reeds”
Yekpare bir değişim süreci sonunda tadına doyulmayan manyetik piyano sesleri, bir şahinin kanat çırpışları eşliğinde doğal bir canlanma. Hidden‘dan sonra tempoyu düşürdü eleştirilerine karşı kimse rezonans yaratan melodileri ile kulaklarınızı delecek demiyor fakat içinize akın eden tınıları da es geçmeyiniz. S.K.
“V (Island Song)”

41. Pearl Jam – “Lightning Bolt”
Lighning Bolt ile 10. albüme ayak basmış olan Pearl Jam, yeni bir şeyler deneyip mahvetmeden, hayranlarını hayal kırıklığına uğratmadan muazzam bir albüm yaptı. Bir yandan “Amerikan rock” kimliğini de koruyup özellikle yavaş tempodaki şarkılarıyla hepimizi keyiflendirdi. A.T.
“Infallible”

40. Mykki Blanco – “Betty Rubble The Initiation”
Şair, performans sanatçısı ve rapçi Mykki Blanco’nun hip hopa dair hislerimizi ve yargılarımızı eğri büğrü edip ellerimize geri verdiği enfes bir albüm. J.H.D.
“Feeling Special”

Listenin devamı için buraya ve ilk 10 albüm için de buraya tıklamanız yeterli!