Bant Mag. No:35'ten // 2014 bitmeden Türkiye’den yeni filmler

Sonbahar sezonuyla birlikte birbiri ardına vizyona giren yerli filmler arasında ana akım sinemanın salonları dolduran popüler örneklerinin yanı sıra, yıl boyu festival dolaşmış olan yerli filmler de vizyon yüzü görüyor. Gelecek yıl olmadan vizyonda tamamlamak gereken eksiklerinizi sizler için listeledik.

s_turkiye_yeni_web_1

NERGİS HANIM

24 Ekim

Kimin marifeti: Bu yıl Ümmü Sıbyan: Zifir ile birlikte, iki birbirinden farklı alana hizmet iş çıkaran AC Film’in yapımcılığındaki film, oyuncu Görkem Şarkan’ın ilk filmi.

Başına gelenler: Prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştiren ve buradan Seyfi Teoman En İyi İlk Film ödülü ile dönen Nergis Hanım, daha sonra Adana Altın Koza’da yarışıp, Antalya Altın Portakal’da da gösterildi. Başka Sinema’da yedi salonda gösterime giren filmi yaklaşık bin kişi izledi.

Nesi ilginç: Görkem Şarkan’ın otobiyografik izler de taşıyan ilk filmi, durağan kamerası ve sinir bozucu sükûnetiyle, ele aldığı hikâyenin suratta patlattığı tokadı yumuşatmaktan özenle kaçınıyor. Başrollerdeki Zerrin Sümer ve Settar Tanrıöğen’in etkileyici performansları bir yana, seyircisini küçücük bir alanın içinde, dev bir bunalıma ortak etmesiyle de akıllarda yer edecek bir çalışma.

s_turkiye_yeni_web_2

SİVAS

31 Ekim

Kimin marifeti: Henüz ilk filmiyle ortalıkta epeyce fırtına estiren Kaan Müjdeci’nin filmi.

Başına gelenler: Filmde yer alan kopek dövüşü sahneleriyle epey polemik malzemesi olan Sivas, festival turuna Venedik Film Festivali’nde başladı ve ana yarışmada Jüri Özel Ödülü ile başrolündeki küçük oyuncu Doğan İzci’ye erkek oyuncu ödülü getirdi. Antalya Altın Portakal’dan da üç ödülle birden ayrıldıktan sonra 44 salonda birden gösterime girip, vizyonda yaklaşık 15 bin kişiye ulaştı.

Nesi ilginç: Yalnızca bir çocuk oyuncu demenin büyük haksızlık olacağı Doğan İzci’nin damda sinir krizi geçirdiği ya da sevdiği kıza açıldığı sahneler için dahi defalarca görülmeyi hak eden filmin, Türkiye toplumunda erkin kalbine sapladığı bıçak darbesiyle, uzun süre acısı hissedilecek gibi görünüyor.

s_turkiye_yeni_web_3

DENİZ SEVİYESİ

7 Kasım

Kimin marifeti: Genç kadın yönetmenleri Nisan Dağ ve Esra Saydam’ın ilk uzun metrajlı filmleri.

Başına gelenler: Henüz yapım aşamasındayken Köprüde Buluşmalar’dan aldığı destekle yola çıkan film, prömiyerini İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde yaptı. Reha Erdem’in başkanlığını yaptığı Altın Koza jürisinden en iyi yönetmen, erkek ve kadın oyuncu dahil altı ödül birden kazanan film, 18 salonda birden gösterime girdi ve vizyonda 3 bin 500 kişiye ulaştı.

Nesi ilginç: Özellikle görüntü yönetimiyle öne çıkan film, kahramanını Amerika ve Türkiye’nin, gerçek ile ideal olanın arasında döndürüp dolaştırmasıyla ve gelgitler yaşayan karakterine olağanca gücüyle yakınlaşmasıyla dikkat çekiyor.

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:35’e ulaşabilirsiniz.

Yazı: Melikşah Altuntaş – İllüstrasyon: Can Çetinkaya