Bant Mag. No:38'den // Şarkı şarkı Ağaçkakan ve Fernweh RX albümü

Gerek roadside.picnic’le gerekse tek başına yayınladığı albüm ve EP’lerle, son birkaç yılda yerli hip hop sahnesinin en karakteristik figürlerinden biri hâline gelen Ağaçkakan, iki ay önce yayınladığı beş şarkılıkFernweh isimli EP ile karşımıza çıkmıştı. Yerinde durmayı pek sevmeyen Ağaçkakan, EP’de yer alan beş şarkıyı Cengâver, Grup Ses Beats, Pitohui, Zeleia & Golem ve Peygamber Vitesi gibi birbirinden farklı disiplinlerden beş grup ve müzisyene remiksletti! Bir de bunlara Grup Ses Beats prodüktörlüğünde hazırlanan “Ta Kendisi” isimli yeni şarkıyı da ekleyen Ağaçkakan’la Fernweh RX albümünün gizemini çözdük.

Röp: Cem Kayıran, İllüstrasyon: Merve Atılgan, Foto: İzge Ge

bant-38-agackakan_1

1. Teneke Trampet (Cengâver RX)Cengâverle arkadaşlığınız ve müzikal üretiminiz çok eskilere dayanıyor. Bu yakınlığı göz önünde bulundurduğun zaman Cengâver, Teneke Trampet remiksinde senin bıraktığın hangi izlerden yola çıkmış olabilir? Güzergâhın ayak izlerinden olması muhtemel. Cam kenarında manzaranın değişim hızından daha süratli şekilde hayatlarımız bir yerlere devriliyor gayri ihtiyari ya da kasten. Uzunca bir yolculuktan bahsediyor şarkı, Cenk de serüvene başladığım sıfır noktasını bildiği için patikaları tahmin etmesi zor olmamıştır.

bant-38-agackakan_2

2. Gece Geceyi (Grup Ses Beats Eski Okul RX) – Bu şarkı, Grup Ses Beats’in müdahalesiyle zamanda bir hayli geri gitmiş gibi tınlıyor. Gece Geceyinin zaman yolculuğu sence hangi yıla, nasıl bir nerede sonlanıyor? Romantik bir cevap verecek olsam 1960’lar sonları Fransa ya da 1930’lar İspanya derdim. Zaferle değil belki ama en azından kaybetmemeyle sonlanacağım için. Ama gönlümden geçen medeniyet öncesi bir yer, ilk burası benim diyen adamın karşısı, bir yumruk mesafesi tercihen.

bant-38-agackakan_3

3. Bozbulanık (Pitohui RX)Tek kutuplu masa tenisi gerçekten bir oyun olsaydınasıl oynanırdı? Yerçekimsiz ortamda bir duvara karşı oynanırdı sanırım. Benim küçükken karşıya savurduğum top sanırım hâlâ bir duvara çarpmadı çünkü.

Röportajın tamamı için buraya tıklamanız yeterli!