Bant Mag. No:39’dan // İran’da bir vampir güzellemesi: ”A Girl Walks Home Alone At Night”

İran asıllı bir aileden gelen ve Kaliforniyalı bir kaykaycı olan Ana Lily Amirpour’un bir dizi kısa filmin ardından çektiği ilk uzun metrajlı filmi A Girl Walks Home Alone at Night, yaklaşık bir yıldır dünyanın dört bir yanındaki festivallerde kapı pencere yıkmasının ardından, bu ay bizde de gösterime giren, tarihteki ilk İran vampir western’i!Yazı: Melikşah Altuntaş, İllüstrasyon: Can Çetinkaya

TARİFİ İMKANSIZ BİR FİLMİN MÜMKÜNÜ
Kısa metrajlı filmleriyle çeşitli festivallerden ödüllerle ayrılmış ve pek çoğunda gösterim hakkı kazanmış Californialı sinemacı Ana Lily Amirpour, uzun zamandır tasarladığı ve gerçekleştirmeye uğraştığı ilk uzun metrajlı filminin hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da etrafındakilere ve potansiyel yapımcılara filmini anlatmaya uğraşır.

Amirpour’un bu film fikri, tek cümleyle kendini anlatan filmlerden biri, bu muhakkak, ama o tek cümle ortalama bir film yapımcısını dehşete düşürmeye ve saniyesinde geri bastırmaya yeter de artar bile: Amirpour, İran’da geçen siyah-beyaz bir vampir filmi çekmek istiyor ve mümkünse western alt türüyle flört ederek…

Kâğıt üstünde son derece ayrıksı görünen bu fikir, elbette hakkını verebilecek bir yönetmenin elinde parlayabilecek bir maden de aynı zamanda. Ki Amirpour’un durumu özelinde durum bundan çok da farklı olmuyor neyse ki. Filmin çok sayıdaki yapımcı ve ortak yapımcılarının arasına, kısa süre sonra (Amirpour’un birtakım kısa filmlerini görmüş ve bu ilk uzun metrajının da senaryosunu okuyup çok sevmiş olan) Elijah Wood da eklenince filmin çekim aşaması için gerekli tüm kısımlar hâllolmuş oluyor ve Amirpour nihayet Motor! diyor.

KULAKTAN KULAĞA YAYILAN BİR FESTİVAL HİTİ
Kısa sürede çekimleri gerçekleştiren Amirpour, tamamı İran’da ıssız ve harap sokak, cadde, tarla ve evlerde geçen senaryosunu California’da Taft’ta tamamladıktan sonra filmin kurgusuna girişiliyor. Hızla kulaktan kulağa yayılan ve festival programcılarının kulağına kadar ulaşan film, henüz ilk festival gösteriminde infial yaratıyor ve kısa sürede dünyanın dört bir yanında festivalleri turlayan bir bağımsız hite dönüşüyor.

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:39’a ulaşabilirsiniz. 22 Nisan’da Bir Film, Başka Sinema ve Bant Mag. ortaklığıyla filmin ön gösterimi ve partisi gerçekleşecek. Etkinlikle ilgili detaylı bilgiler için buraya tıklamanız yeterli.