Bant Mag. No:40'tan // Küresel haberlere farklı gözler: Politik beslenme çantası

Gerçek demokrasiye ulaşmanın yolunun bağımsız ve çeşitli kaynaklardan haber ve bilgi edinme özgürlüğünden geçtiğine inanan, herkese açık web sitelerini derledik.

İllüstrasyon: Sadi Güran

Democracy Now!
democracynow.org
Democracy Now!, Amy Goodman ve Juan Gonzalez tarafından sunulan, ABD’de ulusal çapta yayın yapan, günlük, bağımsız, ödüllü bir haber programı. Dünya çapında 1.250’den fazla radyo, televizyon, uydu ve kablo kanalında, ayrıca internette yayınlanıyor. Programın amacı şirket destekli medyada duyulmayan bağımsız haberler duyurmak. Bu haberlerde ABD’nin dış politikalarından etkilenenler, barış aktivistleri, sanatçılar, akademisyenler ve bağımsız analizciler yer alıyor. Democracy Now! malî açıdan tamamen dinleyiciler, izleyiciler ve vakıflar tarafından destekleniyor. Reklamlara ve hükümet desteğine izin verilmiyor.

New Internationalist
newint.org
New Internationalist, ödüllü, bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir medya kuruluşu. 40 yıldan uzun süredir araştırmacı gazetecilik yapan kuruluş, insan hakları, siyaset, toplumsal ve çevresel adalet üzerine dergi ve kitap yayınlıyor. Kuruluşun Uluslararası Af Örgütü’nden en iyi içerik ve Birleşmiş Milletler’den barış ve gelişime katkıları için ödülleri var. Tamamen bağımsız. Masraflarını üyelik ve bağış üzerinden karşılıyor. Küresel adaletsizlik ve eşitsizlikle dergi, e-kitap, web sitesi ve sosyal medya aracılığıyla mücadele ediyor.

Mute
metamute.org
1994 yılında kurulan sanat ve yeni teknolojilerin ilişkisini tartışmak için kurulan Mute, internet sonrası kültür ve politikaları inceleyen bir online site. Ayrıca yılda iki kez özel başlıklarla çıkarttıkları bir dergileri var. Makaleler ve yorumlar sürekli güncelleniyor, ayrıca okuyucular da haberlere destek verebiliyorlar. 1999-2012 yılları arasında Arts Council of England’dan fon desteği alan Mute Publishing, bugün Mute Books ve Post-Media Lab gibi biri kitap yayıncılığı yapan, diğeri de servis desteği sağlayan iki projeyle yürütülüyor. Ayrıca OpenMute adlı kardeş ajansları elektronik yayıncılık ve dijital danışmanlık hizmeti de veriyor.

Contributoria
contributoria.com
Bağımsız gazetecilik ağı. Üyelik ücretleriyle ve Guardian Media Group desteğiyle kendini döndürüyor. Şu âna kadar üyelerinin çoğunu tüm dünyadan profesyonel gazeteciler oluşturuyor ve geniş başlıklar altında makaleler yazabiliyorlar. Bu yazılar herkes tarafından okunabiliyor. Ayrıca Contributoria bu makaleleri başka yayıncılara satıp teliflerini yazarlarla paylaşabiliyor. Ayrıca site bağımsız gazeteciler için katılım havuzu üzerinden karşılanan, yazarların birbirine puan vermesiyle işleyen bir destek modeli de sunuyor. da siteye fon desteği sağlıyor.

Semiotext(e)
semiotexte.org
Asıl amacı Amerikan okurlarını Fransız teorisyenlerle tanıştırmak olan Semiotex(e) yaklaşık 40 yıldır Amerika’nın en etkili bağımsız basın kuruluşlarından biri. Teori, kurgu, delilik, ekonomi, hiciv, cinsellik, bilim kurgu, aktivizm ve itiraf konularında yayınları var. Jean Baudrillard, William S. Burroughs, Paul Virilio, Catherine Breillat, Mark von Schlegell, Félix Guattari, Guy Debord, Gilles Deleuze, John Cage, Michel Foucault gibi isimler de Semitext(e)’de yazıları yayınlanmış yazarlar arasında.

Grain
grain.org
Kamu tarafından kontrol edilen ve biyoeçşitlilik içerek gıda sistemleri için mücadele eden küçük çiftçileri ve sosyal hareketleri destekleyen küçük, uluslararası, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. Bağımsız araştırma ve inceleme, yerel, bölgesel ve uluslararası seviyelerde ağ bağlantıları, yeni kooperatif ve işbirliği biçimleri konusunda destek veriyor. Çoğu çalışmaları Afrika, Asya ve Latin Amerika’da gerçekleşiyor. Türkiye’ye yönelik benzer siteye karasaban.net adresinden ulaşılabilir.

Yazının tamamı için buraya tıklayarak Bant Mag. No:40’a ulaşabilirsiniz.