Bant Mag. sordu Jack in the Box cevapladı

Memoria adlı single’ı Alman plak şirketi Save Room Recordings’in 6. Yıl Özel toplamasında yer alan ve 21 Haziran’da Minipax Festival’de izleme fırsatı bulacağımız Jack in the Boxa merak ettiklerimizi sorduk!

Biyografinizde meslektaşlarınızdan farklı olarak müzik hayatınıza turntable’larla başlamadığınızdan bahsetmiştiniz. Jack in the Box için bir araya gelmeden önceki müzik geçmişinizden bahsedebilir misiniz?
Batu: İlkokul yıllarında müziğe piyanoyla başladım, ama lisede gitar dikkatimi çekti. Lise yıllarımda birçok farklı amatör grupta çalma ve kendimi geliştirme fırsatı buldum. Üniversiteye geçerken kısa bir ara verdikten sonra da Efe ile biraraya gelerek house müzik produksiyonuna yöneldik.

Efe: Müzikle ilk tanışmam 5 yaşında piyano dersleri almam sayesinde oldu. Liseye kadarki inişli çıkışlı ilişkimizden sonra Istanbul’a gelmemle beraber bas gitara döndüm, ama liseden uzun ömürlü olmadi. Üniversite 1’in yazinda Almancamı ilerletmek için Berlin’e gitmem benim için bir dönüm noktası oldu. Almancamı 6 haftada çok geliştiremedim açıkçası ama hep takıntılı olduğum elektronik müziğe daha başka gözlerle bakmaya başladım. O zamandan itibaren de her gün, müzik hayatımda biraz daha aktif olmaya başladı.

Peki Jack in the Box nasıl oluştu? Nasıl bir araya geldiniz?
Liseden beri aynı okullarda okuduk. Okul içinde ve dışında birlikte olduğumuz için beraber büyüdük ve ortak ilgi alanlarimiz oluştu diyebiliriz. Zaten kendimizi elektronik müzik furyasına kaptırdıktan ve emeklemeye başladıktan sonra Jack in the Box doğdu.

Geçtiğimiz günlerde Alman plak şirketi Save Room Recordings aracılığıyla yeni single’ınız Memoria yayınlandı. Memoria’ya gelen tepkiler sizi memnun etti mi?
Memoria’nin önizlemesini koyduktan sonra gelen ilk tepkiler olumluydu. Parçamız Save Room Recordings’in Compilation albümünde exclusive çıktığı için daha fazla müzikseverin dikkatini çekti, daha da önemlisi saygı duyduğumuz, bize ilham kaynağı olmuş isimlerin desteği bizi oldukça sevindirdi.

Peki siz Memoria hakkında neler düşünüyorsunuz?
Kruse & Nuernberg gibi sevdiğimiz ve çeşitli yönlerini örnek aldığımız bir ikilinin şarkımizi beğenip onu Save Room’un 6. Yıl Özel toplama albümünde özel bir yere koymasindan dolayı Memoria’nin bizim için yeri ayri. Memoria ile birlikte daha geniş bir kitleye ulaşma fırsatı bulduk ve aldığımız tepkiler de bize ilerisi için umut ve motivasyon verdi.

Bu yaz Minipax Festival’da sizi de izleyeceğimizi öğrendik. Peki daha sonrası için ne gibi planlarınız var?
Minipax Festival geçen sene malum nedenlerden dolayı ertelenmek zorunda kaldığından beri, bu festivali daha bir iple çekiyoruz açıkçası. Türiye’de kadro ve konsept açısından böyle kaliteli ve yaratıcı elektronik müzik festivalleri kolay bulunmuyor.

Şu an tarzımıza uyan ama kendimize özgü bir “Jack in the Box soundu” üzerinde çalışıyoruz. Üretkenlik olmadan sadece DJ’likle daha geniş kitlelere ulaşabilmeniz günümüzde çok zor. Fakat üretkenlik kadar ürettiğiniz şarkıların da konsept ve sound olarak belli bir çizgide ve tutarlı olması çok önemli. Biz de bu konuya yoğunlaşalım dedik.

Grubun önümüzdeki günlerde çalacağı konserler:
21.06-Minipax Festival, Istanbul
27.06-Kiki Ortakoy, Istanbul
28.06-R2D2, Istanbul

facebook.com/jackintheboxofficial
soundcloud.com/jackintheboxofficial

Röportaj: Hazal İlbay