Barış Ergün'ün "Modern Paralysis" albümü, Shalgam Records etiketiyle yayında

İstanbullu deneysel caz grubu Uç! Uç!’un üyelerinden Barış Ergün’ün solo albümü Modern Paralysis, Shalgam Records etiketiyle yayınlandı.

Kimi alan kayıtları ve stüdyo süreçleriyle hazırlanan albüm, Pauline Oliveros’un temellerini attığı müzik ve çevresel seslerin iç içe geçtiği müzikal teoriden hareketle ortaya çıkmış. Ergün, altı uzun soluklu parçadan oluşan Modern Paralysis albümünü şu sözlerle tanımlıyor:

Günümüz dünyasında, yaşadığı muhite sıkışmış, zaman ve görüntü algısı birinci anlamıyla günlük rutinlerinden oluşmuş bireylerden biriyim. Zamanla bu algının dışına çıkma çabam, bu algıyı oluşturan mekan içerisindeki sesleri kullanarak zamanı ve görüntüyü durdurma isteğimi doğurdu. Modern dönem bunalımını zamanla kabullenmek, onun içerisinde kendi zamanımı ve kendi mekanımı yaratmak, anlam bulma çabasını bir kenara koyarak anlamın değişebilirliğine yönelmem ve tam da bu süreçte Oruç Aruoba’nın “Benlik” kitabını bilmem kaçıncı kere okuduğum sırada 42. sayfadaki cümleye takılmam, henüz ortada hiçbir ses yokken bu çalışmamın ortaya çıkmasına sebep oldu. Bazen kadıköy’de stüdyoda, bazen elimde mikforon sırt çantamda bilgisayarla sokakta, çoğu zaman da evdeki müzik odamda gelişti olan biten. Herhangi bir sesi alıp, ona gerçekliğini kazandıran tüm bileşenlerine teker teker dokunmak istedim, zarar vermek, bölmek, yıpratmak, olduğu halin dışında sadece onun için bir gerçeklik yaratmak istedim. Kendiminkini bir tarafa bıraktıkça hayalimdeki gerçekliklerine yaklaşmaya başladı tüm sesler. Zaman ve mekan istediğim gibi işliyor, anlam ulaşılabilir olmaktan çıkıp, bir sorgulama yolu haline dönüşüyor ve tüm bu olanlar beni mutlu ediyordu. Aynı zamanda artık, içeriği ve ufku dünyama ne kadar yakınsa, o kadar sevebiliyordum geri kalan her şeyi. Beni benimleyken mutlu eden bu durum, aynı zamanda fiziksel olarak yaşadığım dünyanın çoğu hareketi ve birliktelikleriyle beni çok daha fazla rahatsız etmesine imkan veriyordu ve ben…

Barış Ergün, Jam Session konserleri kapsamında canlı performansıyla 23 Mart’ta arkaoda’da olacak.