Barok ve caz müziği bir araya getiren L’Arpeggiata İş Sanat sahnesinde.

Avusturyalı lut ve harp sanatçısı, Christina Pluhar tarafından 2000 yılında kurulan L’Arpeggiata topluluğu Barok dönem müziğine getirdikleri özel ve modern yorumlarla tanınıyor. 2017 senesinde yayınlanan, ünlü Alman / İngiliz besteci George Frideric Händel’in eserlerini yorumladıkları Händel  Goes Wild albümünün turnesi kapsamında 25 Nisan akşamı İş Sanat sahnesine konuk olacak L’Arpeggiata , 17. yüzyıl Barok müziğinin önemli ustasının parçalarını caz ve barok stillerini harmanladıkları bambaşka bir performansla sunacak.

Graz Üniversitesi’nde müzik eğitimi sırasında Barok müziğe olan tutkusunu keşfeden Pluhar’ın direktörlüğünde bir araya gelen L’Arpeggiata topluluğu farklı altyapı ve disiplinlerden gelen müzisyenlerden oluşuyor. Özellikle 17. Yüzyıl İngiliz, İtalyan ve Fransız Barok eserleri icra eden L’Arpeggiata, barok dönem enstrümanlarını cazın emripovizasyon teknikleriyle bir araya getiriyor.

Klarinet, piyano, kontrbas gibi klasik müzik ve caz enstrümanlarını, barok keman, barok viyola, kornet gibi erken dönem enstrümanlarla bir araya getiren L’Arpeggiata orkestrasında aynı zamanda parçaları seslendiren şan sanatçıları da bulunuyor. Bugüne kadar 14 albüm yayınlayan topluluğun son Barok besteci  G.F. Händel’in eserlerine adadıkları Händel Goes Wild albümünden parçaların icra edileceği İş Sanat konseri caz ve barok müziğin ilgi uyandıran, benzersiz beraberliğine tanık olmak için bizce kaçırılmaması gereken bir fırsat sunuyor.