Kendi alanında çığır açan Mahler Chamber Orchestra İş Sanat sahnesine geliyor

“Müziği icra ederken ruhunu ve kararlılığını ortaya koyan ünlü müzisyenlerin yer aldığı eşsiz bir oda orkestrası.”
François-Xavier Roth

Yolculuğuna 1997’de başlayan ve müzik dolu 22 yılı deviren Mahler Chamber Orchestra, oda orkestrası performansına taze bir soluk ve farklı bir adanmışlık getiren, özel bir oluşum. Sabit bir kadro yerine projelere ve turnelere göre değişen, uluslararası bir müzisyen kadrosuyla çalışan MCO, kendisini tutkulu müzik yapma amacıyla bir araya gelmiş müzisyenlerden oluşan, demokratik bir yapıya sahip, göçebe bir orkestra olarak tanımlıyor. Yaklaşık 20 farklı ülkeden 45 müzisyeni çatısı altında toplayan orkestra, bugüne kadar beş kıtaya yayılan, 40’ın üzerinde ülkede verdiği konserlerde de bu tanımın hakkını veren performanslar ortaya koyuyor.

Farklı repertuvarlar ve müzikal projeler için bir araya gelen özel kadrolar haricinde, müziğin farklı alanlarıyla da etkileşim kuran göçebe orkestra MCO,  duyma engelli çocukları müzik dünyasıyla tanıştıran Feel the Music ve yeni nesil müzisyenleri profesyonel bir orkestra ortamıyla bir araya getiren MCO Academy gibi projelerle de isminden söz ettiriyor.

Dinleyiciye ilham vermek ve icra edilen müziğin ruhunu yakalayabilmek için tek bir vücut haline gelmeyi amaçlayan Mahler Chamber Orchestra, farklı bir repertuvarla şekillenecek özel performanslarından birini vermek için 13 Aralık akşamı İş Sanat sahnesine olacak. Peki bu akşam bizi hangi müzisyenler ve nasıl bir repertuvar bekliyor? Konser öncesinde ısınma turu atıyoruz.

Her biri alanında usta isimlerden özel bir repertuar
Mahler Chamber Orchestra’nın İş Sanat’ta vereceği konse riçin bir araya gelecek isimler arasında Alman piyanist Holger Groschopp, Berlin Filarmoni Orkestrası’nın solo kornisti Stefan Dohr, erken dönem müzik ve tarihsel performans pratiği üzerine uzmanlaşan timpanist Matthias Kelemen yer alıyor.  13 Aralık akşamı orkestranın şefliğini ise Londra Senfoni Orkestrası’nın daimi konuk şeflerinden François-Xavier Roth üstlenecek.

Klasik müzikte 18. ve 20. yüzyıl bestecilerini bir araya getiren özel bir repertuvarla İş Sanat sahnesine konuk olacak Mahler Chamber Orchestra, 13 Aralık akşamı vereceği performansın açılış ve kapanışını senfoninin babası olarak tanınan, Avusturyalı klasik müzik bestecisi Franz Joseph Haydn’in 22 ve 103 numaralı senfonileri ile yapacak.

Haydn’in Prens Nicolaus Esterházy’nin himayesinde bestelediği” The Philosopher” takma adlı, 1764 tarihli 22. senfonisi ile açılacak konserde, ikinci eser ise 20. yüzyıl modern neo-klasik besteci,  Çek müzisyen Bohuslav Jan Martinů’ya ait. Türkiye’de sık sık dinleme fırsatını yakalayamadığımız; opera, bale, konçerto, senfoni gibi pek çok farklı formatta 4000’den fazla eserin bestecisi olan B. Martinů’nun piyano ve timpani için bestelediği çiftli konçerto devam edecek konserde farklı dönemlerin klasik müzik anlayışı arasında ilk diyalog da bu iki eser arasında gerçekleşecek.

18. ve 20. yüzyıl klasik müziğini bu özel performansta bir araya getirecek olan MCO’nun İş Sanat sahnesinde çalacağı üçüncü eser  gene 20. yüzyılın önemli bestecilerinden, pek çoğumuzun Stanley Kubrick’in kült bilimkurgu filmi 2001: A Space Oddyssey’in müzikleri sayesinde tanıştığımız Macaristan-Avusturya kökenli György Sándor Ligeti’nin solo korno ve orkestra için bestelediği “Hamburgisches Konzert” olacak.

Kapanış için tekrar 18. yüzyıla dönerek Haydn’in son senfonisinden bir önceki bestesi, başlangıcındaki uzun trampet ritmi nedeniyle “The Drumroll” takma adıyla bilinen 103. senfonisini  çalacak Mahler Chamber Orchestra’nın klasik müzik tarihinden farklı dönemlerin bestelerini bir araya getireceği bu konserde, sık sık rastlanmayan bu özel repertuvarın yaratacağı deneyimi orkestranın şefi François-Xavier Roth şu sözlerle açıklıyor:
“Geçen zaman içinde bestecilerin sanat ve müzik üretimlerini nasıl geliştirdiklerinin bir çeşit panoramasına tanıklık edeceğiz. Böylece iki yüzyıl arasında, birbirlerini tanımayan ve farklı dönemlerde yaşayan bu bestecilerle bir diyalog kurmamıza imkân tanıyacak.”

Konserin detayları ve 20. sezonun tüm detayları için İş Sanat websitesini takip edebilirsiniz.