İş Sanat, “Evde Sanat Zamanı” çağrısı yapıyor

Hepimizin küresel boyuttaki koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği bugünlerde İş Sanat, Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram IGTV platformları üzerinden #evdeişsanatlakal etiketi altında yerli ve yabancı sanatçıların hazırladığı video içeriklerle takipçilerin karşısında.

İş Sanat’ın arşivden performans kayıtlarının yanı sıra dünya çapındaki sanatçıların İş Sanat için özel oluşturduğu içerikler de bu serinin kapsamında. Bu içerikler arasında geçtiğimiz sezon İş Sanat’ta sahne alan, Avusturyalı lut ve arp sanatçısı Christina Pluhar tarafından 2000 yılında kurulmuş ve barok dönem müziğine getirdikleri özel ve modern yorumlarla tanınan L’Arpeggiata topluluğu üyelerinin İtalya’nın çeşitli kentlerinde evlerinde kaydettiği videolar yer almakta. Bir diğer dikkat çekici içerik ise bugüne kadar New York Lincoln Center’dan Tokyo Suntory Hall’a pek çok önemli salonda dinleyiciyi kendine hayran bırakan Europa Galante ile İş Sanat’ta bu sezon konser veren ünlü İtalyan keman sanatçısı Fabio Biondi’nin hazırladığı kayıtlar.

Bildiğiniz gibi, konser performanslarının yanı sıra şiir ve hikâye dinletileri de İş Sanat programının vazgeçilmezleri arasında. Bu dinletilerin ünlü isimleri Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek,  #evdeişsanatlakal yayınları kapsamında Türkiye edebiyatının ustalarının unutulmaz eserlerinden bölümler seslendiriyor. Ayrıca kuruluşundan bu yana Kibele Sanat Galerisi’ne konuk olmuş sanatçıların Türkiye İş Bankası koleksiyonuna dahil edilen çalışmalarından yapılan seçkileri de İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından takip etmek mümkün.

İş Sanat’ın YouTube kanalında ise izin alınan sanatçıların konser kayıtlarının tamamı izlenebiliyor. Bu kayıtlardan ilk paylaşılan 2018 Mayıs’ında gerçekleşen, görkemli “Neşet Ertaş’a Senfonik Saygı Duruşu” konseri oldu. Arşiv gösterimleri piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın Halikarnas Balıkçısı’nın biyografik kitabı Mavi Sürgün’den ilham alarak yarattığı, aynı ismi taşıyan konseriyle devam etti.

İçerikler sadece yetişkinlere yönelik değil, çocuklar için de güzel haberler var. Türkiye İş Bankası’nın çocuklara özel dijital platformu Kumbara dergisi de çocukları kitap okumaya, çeşitli etkinliklerle kaliteli zaman geçirmeye ve geçmiş sezonda İş Sanat’ta sahnelenen çocuk oyunlarını web siteleri üzerinden izlemeye davet ediyor. Takipte kalın. Evde kalın.