DC evreninde trans anlatıları adına olumlu adımlar

DC, yapım aşamasındaki yeni filmi Batgirl’de sinematik evreninin ilk trans karakterine hayat vermesi için trans oyuncu Ivory Aquino’yu kadrosuna kattı. Oyuncuyu yeni HBO Max projesinde Batgirl, nam-ı diğer Barbara Gordon’ın en yakın arkadaşı Alysia Yeoh olarak izleyeceğiz. Yazar Gail Simone ve çizer Ardian Syaf’ın yarattığı Alysia, şef olmak için can atan bir barmen.


Alysia Yeoh - DC'nin trans karakteri

Filmin yönetmen koltuklarında Bad Boys for Life’ın (2020) arkasındaki ikili Adil El Arbi ve Bilal Fallah, kolektif isimleriyle Adil & Billal oturuyor. Senaryoyla ilgili detaylar gizli tutulduğundan şu an için sadece Gotham City komiseri Jim Gordon’ın kızı Barbara Gordon’ın maceralarını izleyeceğimizi biliyoruz. Geçtiğimiz hafta Glasgow’da çekimlerine başlayan filmin baş karakteri için In The Heights (2021) yıldızı Leslie Grace seçilmişti. Projenin kalan kadrosu da barındırdığı J.K. Simmons, Brendan Fraser, Michael Keaton ve Jacob Scipio gibi isimlerle bir hayli heyecan verici. Micheal Keaton, Tim Burton’ın Batman’i (1989) ve devam filmi Batman Returns’te (1992) canlandırdığı Bruce Wayne rolüne, Batgirl’le geri dönüyor.

Ivory Aquino’nun kadroya katıldığı haberi, Leslie Grace’in Instagram hikâyesine “Barbara ve Alysia” açıklamasıyla ikilinin karşıdan karşıya geçerken bir fotoğrafını eklemesiyle yayıldı. Filipin asıllı Amerikalı oyuncu Aquino, mini dizi When We Rise’daki (2017) trans aktivist Cecilia Chung rolüyle tanınıyor. Berklee Müzik Okulu’nda şan eğitimi alan oyuncunun, yer aldığı Romeo ve Juliet, Othello ve Julius Ceasar gibi oyunlardan televizyona geçmesi de bu rolle gerçekleşmiş. Cecilia Chung, tiyatro sahnesinde hep cis kadın rolleri üstlenen Aquino’nun canlandırdığı ilk trans karakterdi. Aquino, profesyonel hayatının dışında da trans komünitesinin, özellikle trans çocukların okullarda daha güvenli ve özgürce kimliklerini yaşayabilmeleri için aktivizmini sürdürüyor.

LGBTİ+ komünitesinin süper kahramanlar dünyasındaki görünürlüğü yavaş yavaş artıyor. The CW’nin Supergirl dizisindeki Dreamer karakteri televizyondaki ilk trans süper kahraman olmuştu. Yine aynı kanaldaki Batwoman, televizyondaki ilk LGBTİ+ süper kahramanlardandı. Geçtiğimiz sene vizyona giren Eternals ise Marvel evrenindeki ilk eşcinsel çifte ev sahipliği yapmıştı. Batgirl, DC evreninde trans bir karakterin oynadığı ilk canlı aksiyon film olacak.

Yazı: Elif Öz