“Batman & Robin” senaristinden yıllar sonra gelen özür

1997 yapımı Batman & Robin, birçokları tarafından süper kahraman filmleri arasında en başarısız yapım olarak anılıyor. Filmin senaristi Akiva Goldsman’ın yakın zamanda Star Trek: Discovery, Titans ve Star Trek: Picard gibi büyük projelerde yönetmen, yapımcı veya senarist olarak çalışması geçmişindeki talihsizliği telafi etse de kendisi 23 sene önceki fiyaskoyu atlatabilmiş değil.

Goldsman, Collider
ile sohbetinde Batman & Robin filmi için özürlerini iletti. Bundan üç yıl önce filmin yönetmeni Joel Schumacher de hayal kırıklığına uğrayan tüm Batman fanlarından özür dilemişti. 

“Niyetimiz filmin uyduruk olması değildi. Kimse ‘haydi bu filmi kötü yapalım’ demedi. Gerçekten düşünüyorduk. Çekimleri yarıladığımızda enteresan bir karanlığı olan görüntüler vardı elimizde; ki bu da gerçek bir ironi oldu. Biz de bu şekilde devam ettik. Bunun için özür dilerim. Sanırım tüm ekip olarak özür dileriz” diyen Goldsman, belki de kendini rahatlatmak için, röportajın devamında bir film yapmanın zorluklarından bahsetti. 

İlhamını ağırlıklı olarak 1960’ların Batman’inden alan film; senaryosu, Gotham City tasarımı ve George Clooney’nin sınıfta kalan performansının yanı sıra tüm zamanların en kötü Batman kostümüyle de hafızalarda yer etti. Kara Şövalye’nin göğüs uçlarının göründüğü, Bat-Nipple olarak geek literatüründe yerini alan kostüm hâlâ sosyal medyada gündeme geliyor. Bir de tabii Batman’in Mr. Freeze’le mücadele ederken buz pateni yeteneklerini sergilediği o sahne var…

Yazı: Cansu Çubukçu