BBC Earth’den karantina günlerine ışık tutacak 4 belgesel

Pandemi döneminde birinci yılı devirmiş, yaşam alanlarımız oldukça daralmışken; ruh ve beden sağlığımız her zamankinden daha fazla önem teşkil etmekte. Bu süreçte sağlıklı yaşama dair sorduğumuz “Psikolojik sağlığım tamamen benim elimde mi?”, “Bağışıklık sistemimi nasıl güçlendirebilirim?”, “Evde formumu nasıl korurum?” gibi birçok sorunun cevabı BBC Earth’ün nisan ekranında.

Belgesel serisinden The Truth About… Getting Fit at Home 13 Nisan 00.00’da, The Truth About… Improving Your Mental Health 20 Nisan 00.00’da, Cornwall with Simon Reeve 24 Nisan 23.05’de, The Truth About… Boosting Your Immune System ise 27 Nisan 00.25’de izlenebilir.

BBC Earth’e Digitürk, Tivibu ve D-Smart platformlarından erişebilmek mümkün.

The Truth About… Improving Your Mental Health (Zihin Sağlığınızı Geliştirmek Hakkında Gerçekler)

Araştırmalara  göre normal zamanlarda bile her dört kişiden biri mental sağlık sorunları ile baş etmeye çalışıyor. Uzmanlar, küresel pandeminin getirdiği şartlarla birlikte, psikolojik açıdan benzeri görülmemiş bir baskı altında olduğumuzu söylüyor. Klinik psikolog Profesör Tanya Byron, ruhsal durumumuz üzerinde nasıl daha fazla kontrol sahibi olabileceğimizi ve bu kontrolün zihinsel sağlığımızı iyileştirmemize nasıl yardımcı olabileceğini mercek altına alırken; ona, depresyondan mustarip eski İngiliz futbolcu Alex Scott eşlik etmekte.

The Truth About… Getting Fit at Home (Evde Form Tutmak Hakkında Gerçekler)

Pandemi süreci kimilerinin evlerini spor salonuna dönüştürdü, malum. Gazeteci ve blog yazarı Mehreen Baig, evde doğru antrenmanın nasıl seçileceğinden, doğru beslenmeye kadar ilgili birçok başlığı bizler için araştırıyor. Alanında uzmanlardan oluşan bir ekip, son teknolojileri kullanarak yaptıkları deneylerle, egzersizlerin nasıl bilinçli yapılabileceğine dair gerçekleri açığa çıkarıyor: Ağırlık mı kardiyo mu? Kişiye özel doğru egzersiz hangisi? Protein tüketmeli mi tüketmemeli mi?

The Truth About… Boosting Your Immune System (Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek Hakkında Gerçekler)

Kan ve lenf bezleri tarafından desteklenen ve karmaşık bir mücadele sistemi olan bağışıklık sistemi, insan vücudunun olağanüstü yapılarından ve hepimizi hayatta tutuyor. Peki tam olarak nasıl çalışıyor? Yanıt, hakkındaki başlıca sorular ve mitleri ortaya çıkaracak bu belgeselde. Bir masajın nasıl bağışıklık sisteminize yardımcı olabileceğinden, bağırsakların yanlış anlaşılmış rolüne kadar büyüleyici gerçekler keşfedilebilir.

Cornwall with Simon Reeve (Simon Reeve ile Cornwall)

Salgın günlerinin en önemli gündem maddelerinden biri de ekonomik kayıplar. Yazar ve televizyoncu Simon Reeve, rotasını Güney Batı İngiltere’deki Cornwall’a çevirerek, bir turizm bölgesi üzerinden pandeminin ekonomideki yansımalarını keşfediyor. İşletmelerin hayatta kalma yarışında olduğu bu sahil beldesinde ürkütücü bir sessizlik hakim. Ayrıca bölgenin karşı karşıya olduğu çevresel zorluklar; Cornwall’daki gri foklar, bebek ıstakozlar ve doğa ile yeniden tanıştırılan kunduz popülasyonu da yakın planda.