Beats Music, Apple ekosistemine entegre ediliyor

Yıllar önce iTunes Mağaza’nın müzik endüstrisini adeta yeniden yapılandıran büyük etkisi, Apple’ın yeni çevirimiçi müzik servisiyle tekrarlanabilecek mi?

Bundan birkaç ay önce Apple’ın Beats’i satın alarak Dr. Dre’yi müzik dünyasının en çok para kazanan ismi yapmasının altında sadece yüksek kaliteli Beats kulaklıkları olmadığından neredeyse emindik. iTunes Mağaza’da yaşanan düşüşlerin yanısıra Google’ın YouTube Music Key atılımı, Spotify’ın hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılıyor olması ve yüksek kalitede hizmet sunan butik servislerin de kullanıcı sayısını arttırması kâr bazında petrol şirketlerini bile sollamayı başaran bir teknoloji firmasının kayıtsız kalmasını beklemediğimiz bir durumdu. Beats’in çevirimiçi müzik dinleme servisi Beats Music‘in akıbeti üzerine teknoloji bloglarında dönen dedikodular, ekonomistler tarafından yapılan öngörüler derken Apple’ın bu servisi nasıl bir yolla kullanıcılarıyla buluşturacağına dair resmi bilgiler gelmeye başladı.

Kadrosunda Beats ekibinden Ian Rogers, Jimmy Iovine ve Trent Reznor’ın da bulunduğu, ana tanıtımı ise iTunes’un üst yöneticilerinden Rober Kondrk’in yürüttüğü projede iOS ve OS X işletim sistemlerini kullanan cihazlarla birlikte sunulacak, Beats Music altyapısını kullanan yeni bir uygulama üzerinde çalışılıyor. Uygulama kullanıcılara hem Beats Music hesabı hem de Apple ID kullanarak giriş yapma olanağı tanıyacak. Beats Music’in kırmızı siyah renk paletinden vazgeçilerek Apple’ın daha sade ve kullanıcı deneyimini maksimize etmeye çalışan bir yönelime gidileceği de gelen bilgiler arasında.

Fiyatlandırma konusunda ise durum biraz daha belirsiz. Plak şirketleriyle şartlarda anlaşılması durumunda aylık 5 dolara kadar inebileceği söyleniyor. Fakat bu rakam şimdiye kadar 8 dolara çekilebilmiş durumda. Bu tür servisleri ya en son ya da hiç kullanamayan tarafta olduğumuz için Türkiye’de ne gibi bir fiyatlandırma uygulanır bilemiyoruz. Ama tahminlerimiz iTunes Mağaza’da olduğu gibi bir kur sabitlemesi çözümüne gidilebileceği yönünde.