Hüzünlü müzikler depresyonla mücadeleye iyi mi geliyor?

Depresyon hakkında yapılan yeni bir araştırma genel kanının aksine, hüzünlü müzik dinlemenin depresyonla mücadele edenlere iyi geldiğini savunuyor.

South Florida Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, Sunkyung Yoon öncülüğünde, 76 kadın üniversite öğrencisinin duygularına göre müzik tercihlerini değerlendirecek bir çalışma yürüttü. 38 katılımcı majör depresyon bozukluğuna sahipken, diğer 38 kişilik grup sağlıklı kontrol grubu oldu ve majör depresyon bozukluğuna sahip kişilerin negatif duygularla ilişkilendirilen müzikleri tercih etmeye daha yatkın olduğu ortaya çıktı.

Bu konu üzerinde daha önce yapılan çalışmaların aksine araştırmacılar, 76 katılımcının sadece müzik tercihlerini değerlendirmekle kalmadı ve neden bu müziklerini seçtiklerini anlamaya yönelik röportajlar da gerçekleştirdiler. Aldıkları cevaplar, majör depresif bozukluğa sahip çoğu kişinin hüzünlü müzikleri rahatlatıcı ve sakinleştirici bulduklarını ortaya çıkardı.

Araştırma, majör depresif bozukluğa sahip katılımcıların neden hüzünlü müziği sakinleştirici bulduklarına dair kesin bir açıklama getirmese de ortaya çıkan sonuç depresyonla tanışan kişiler için anlaşılabilir nitelikte. Zira  araştırmaya katılan kişilerin ifadesine göre üzgünken neşeli ve enerjik şarkılar dinlemek yanlış ve uygunsuz hissettirebilirken, hüzünlü şarkılar dinlemek ise hissedilen duyguları anlamaya ve bu negatif hislerle mücadeleye yardımcı oluyor.

Yoon ve ekibinin yaptığı bu araştırma, depresyon ve hüzünlü müzik arasındaki ilişkiyi anlama adına önemli bir adım. Bu konuya dair yapılan ilk araştırma olmasıyla birlikte depresyon semptomlarıyla mücadelede daha bütüncül bir yaklaşım için önemli bir kademe olarak kabul ediliyor.

(Yazı: İlke Erkmen)