Begüm Yamanlar’ın video sergisi “Ada”, 3 Temmuz’da açılıyor

Yıllar boyu Monet’den Dali’ye kadar sayısız sanatçıyı etkilemiş olan “manzara” konusu, Begüm Yamanlar’ın modern ve incelikli dokunuşuyla güncelleşiyor. Yamanlar; Ada adlı projesinde, fotoğraf ve video sanatından yararlanarak, insanın doğa ve zamanla kurduğu ilişkiye farklı bir bakış yakalıyor.


Günlük hayatımızda, doğayı daha durağan bir noktaya konumlandırıyoruz çoğunlukla. Gösterdiği değişiklikleri bir rutinin içinde algılıyor ve zamanın akışını ayrı tutuyoruz kimi zaman.

Yamanlar, insanın zamanı algısını; yerin ve göğün birbirine karıştığı, gece ve gündüzün birbirine dönüşümünü adım adım gözlemlediğimiz, zaman mevhumumuzu değiştiren bir deneyimle sınıyor, dikkatimizi sürekliliğe, dönüşen, değişen doğaya ve dünyaya çekiyor. Koca bir günü, güneşin yükselip, etrafını ısıtmasını, ışıklarının yavaşça, binbir ton içinde kaybolmasını ve göğün karanlığa bürünmesini izleyerek geçirmiş gibi, bu görsel deneyimin sonunda, insanın dünyaya dokunuşunu, sebep olduğu değişim ve yaratımları, zaman ve mekandan ayrı olarak düşünmeye başlıyorsunuz.

Çalışmaları daha önce Zilberman bünyesindeki GYF-5 ve İstanbul Modern’in Yakın Menzil ‘inde, İsveç ve Filipinler’de de sergilenmiş olan Yamanlar, 2014 yılında Siemens Sanat’ın verdiği Borders Orbit ödülünün de sahibi. Ayırca Bant Mag. Mekan’da gerçekleşen Karalar Bağlar sergisinde de sanatçının işleri yer almıştı.

Az önce bir şeylerin yaşanmış olduğu izlenimi veren, canlılığını hissettiğiniz manzaralar üzerinden, alışık olduğumuz zaman döngüsünden kopanlarla yeni bir anlam üreten bir iş Ada . Video sergi, 3 Temmuz’dan 1 Ağustos’a kadar Galeri Zilberman’da, kaçırmayın deriz!