Benedict Cumberbatch’ten “Sherlock”un dönüşü için açık kapı

2010-2017 aralığında dört sezon yayımlanan Sherlock dizisinin başrol oyuncusu Benedict Cumberbatch, yeniden 221B Baker Street’e dönüp dönmeyeceğine yönelik sorularla karşılaşmaya devam ediyor. Son olarak Collider’a verdiği röportajda bu konuda açıklamalar yapan Cumberbatch, geri dönüş için açık kapı bıraktı.

Mark Gatiss ve Steven Moffat ikilisinin yaratıcısı olduğu BBC yapımı dizi, klasik Sherlock Holmes hikâyelerini günümüze taşıdığı gibi karakterlerine de yeni derinlikler katmayı başardı. Sherlock’un geri dönüş olasılıklarına dair soruyu yanıtlamaya “Ben asla asla diyemem” diyerek başlayan Cumberbatch şunları söyledi:

“Bu soru için en doğru kişi ben değilim; nitekim şu sıralar takvimim oldukça dolu. Martin’in (Freeman) ve kadrodaki diğer kilit oyuncuların da öyle olduğunu biliyorum. Yine de kim bilir? Belki bir gün, doğru bir senaryoyla… Senaryo demişken, belki dizi değil de bir film olur. Neyse, hemen olmayacağı kesin.”

Dizinin her bölümünün 90 dakika uzunluğunda olduğunu göz önüne alınca, Sherlock’un üçer bölümden oluşan sezonlarının birer film gibi kurgulandığını öne sürmek hiç de yanlış olmaz. Olası bir geri dönüş için zemin de müsait görünüyor. Sherlock’un Britanya dışındaki yayın haklarını elinde bulunduran Netflix, geçtiğimiz yıl yayımlananEnola Holmes ve bu ay sonunda buluşacağımız The Irregulars gibi yapımlarla Sir Arthur Conan Doyle’un yarattığı evrenle yakın temasını sürdürmekte.