Sinema dünyası, BBC Radio 4’un programını kurtarmak için seferber oldu

Chloe Zhao, Christopher Nolan, David Oyelowo, Lesley Manville, Stanley Tucci, Ralph Fiennes…  Bu isimler; ilk olarak yazar Francine Stock, ardından sinema eleştirmeni Antonia Quirke tarafından sunulan, BBC Radio 4’un köklü içeriklerinden The Film Programme’ın 17 senelik geçmişinde konuk ettiklerinden sadece birkaçı. Her perşembe yarım saatlik yayınlarla yedinci sanatı masaya yatıran program, dünyanın dört bir yanından yönetmen ve oyunculara mikrofon uzatarak uzman görüşleri alıyor; dinleyicilerin sinema tarihine, film okumaya ve izleme pratiklerine dair ufkunu açıyordu.

Kanaldan resmî bir açıklama gelmese de BBC’nin The Film Programme’ın ipini çektiği geçtiğimiz haftalarda, çeşitli kaynaklar tarafından duyuruldu. Sebep ise kimi kurumsal çalkantılar olarak gösteriliyor.

The Film Programme iptal edilmemeli, aksine kutlanmalı.”

Bu kadar uzun süredir devam eden, ünü Birleşik Krallık sınırlarını aşan bir programın iptali, elbette sinema dünyasında büyük şaşkınlık ve üzüntüye sebep oldu. Sektörde yer edinen 100’den fazla kişi, Observer’da yayımlanan bir makale ile, karardan geri dönülmesi gerektiğine dair açık bir mektup paylaştılar. Bu 100 kişi arasında kimler kimler yok ki: Martin Scorsese, Ken Loach, Emma Thompson, Christopher Nolan, Amma Asante, Steve McQueen, Liam Neeson, Rosamund Pike, Benedict Cumberbatch…

Mektupta, The Film Programme’ın güncel sinema gündemini titizlikle takip edişinin yanı sıra film kanonundan farklı örnekleri işleyişine ve bağımsız sinemaya olan desteğine vurgu yapılıyor. Sunduğu yelpazede ana akımın yanı sıra sıklıkla göz ardı edilen yapımları da mercek altına aldığından bahsediliyor ve sunucular Stock ile Quirke’un, alanlarında uzmanlaşmalarına paralel olarak gelişen derinlikli sinema anlayışlarına dikkat çekiliyor. “The Film Programme iptal edilmemeli, aksine kutlanmalı.” ibaresi ile mektuba son verilmiş.

İmza atanlardan Christopher Nolan “Keşfedilen konulardan zevk alan, bir şeyler öğrenen ve bazen katkıda bulunan uzun süreli bir dinleyicisi olarak, filmlerin tüm yönlerinin derinlemesine tartışıldığı bu tekil forumun ortadan kalkacağını duymaktan dolayı çok üzgünüz.” diyor. Yönetmen Carol Morley, iptal durumunda büyük bir kültürel boşluğun geride kalacağını söylerken; Liam Neeson ise programın baltalanmasını, yalnızca sinema dünyası için değil, BBC için de kendi tabutuna bir çivi çakmaya benzetiyor.

Tüm bu girişimlere rağmen BBC cephesi, Radio 4 için yeni bir sinema programı hazırlığında olduklarını söylemekle yetinmiş durumda.