Brendan Fraser yeniden devler liginde

Her ne kadar uzun yıllardır dişli bir rolde görme şansı bulamasak da Brendan Fraser birçoklarının çocukluk veya gençlik yıllarının sembol isimlerinden. Yer aldığı Mummy serisi, George of the Jungle, Looney Tunes: Back in Action gibi blockbusterların 2000’ler boyunca Türkiye televizyonlarında defalarca döndürülmesi de bunda etkili elbet. Peki ne oldu da bir dönemin gişe rekortmenlerinin aranan ismi, sanki bir anda kayıplara karıştı?

Altın Küre’yi düzenleyen HPFA’in eski başkanı Philip Berk’in cinsel saldırısına maruz kalması, uzun bir süre mahkemeleri arşınlamasına sebep olan boşanma süreci ile çok sevdiği annesinin vefatının ruh sağlığına ve kariyerine ciddi etkileri olduğu biliniyor. Öte yandan tüm bunlara rağmen endüstriden elini eteğini çekmiş değil aslında. Son yıllarda direksiyonu televizyona kırdı ve The Affair, Trust, Doom Patrol gibi çeşitli yapımlarda boy gösterdi. Yer aldığı sinema projelerinin nitelikli olduğunu söylemek ise pek mümkün değil elbette.

Gelen son gelişmeler, yeni Steven Soderbergh filmi No Sudden Move ile tekrar devler ligine katılan oyuncu için iddialı bir geri dönüş sürecinin başladığına, hatta belki de kariyerinin küllerinden doğduğuna işaret ediyor. Yeni Darren Aronofsky projesi The Whale’de başrollerden birine hayat vereceği bilinen Fraser, kalibresi yüksek iki yapımın kadrosuna daha dâhil oldu: Palm Springs’in yönetmeni Max Barbakow’un yeni komedisi Brothers ve prodüksiyon süreci devam etmekte olan Martin Scorsese filmi Killers of the Flower Moon.

Ödül sezonunda tozu dumana katacağı şimdiden kesin gözüken Killers of the Flower Moon, 1920’lerde büyük servet elde eden ve zamanla bölgelerindeki petrol kaynakları için  sistematik olarak katledilen Osage yerlilerinin yaşadıklarını, o dönemde henüz yetkin bir teşkilat olmayan FBI’ın soruşturması üzerinden konu edinecek. Kadrodaki Leonardo DiCaprio, Lily Gladstone, Jesse Plemons ve Robert De Niro; şu an Oklahoma’da kurulan sette çekimlere devam etmekteler.

Barbakow’un Brothers’ı hakkında bildiklerimiz ise pek kısıtlı ama Fraser’a eşlik edecek isimlerin fazlasıyla heyecan verici olduğunu söylemek mümkün: Peter Dinklage, Josh Brolin ve Glenn Close.