Bitmeyen anlam arayışına dair bir Beth Gibbons şarkısı

Yazı: Güven Yalın

Portishead’in sesi Beth Gibbons, 35 yıla yaklaşan kariyerinin ilk solo albümünü duyurdu. Lives Outgrown adını taşıyan koleksiyon, geride kalan 10 yılın farklı zamanlarında hayat bulmuş 10 şarkıdan oluşuyor.

Domino Recordings etiketli albümün yayın tarihi 17 Mayıs. Dinlemeye açılan ilk parça olan “Floating On A Moment”ta Beth Gibbons yine bildiğimiz gibi; ağzı her açıldığında sihirli melodiler dökülüyor. Dramatik arpejlerin temelini oluşturduğu minimal bir düzenlemeye sahip. Portishead külliyatından ziyade Rustin Man ile kaydettiği Out of Season (2002) albümüne daha yakın bir tınıya sahip. Hayatın geçiciliğine, her birimizin cevap aradığı bilinmezlere dair; bir anlam arayışına ses veren sözler yazmış Beth Gibbons. 

“Floating On A Moment”ın görsel eşlikçisi de David Bowie’nin “Where Are We Now?” klibinin de yönetmeni olan multimedya sanatçısı Tony Oursler tarafından çekilmiş. Hemen aşağıdan izlenebilir.

İlk solo albümünün ardındakileri şu şekilde ifade etmiş Beth Gibbons: “Umutsuz bir şekilde hayatın neye benzediğini öğrendim ve bu daha önce hiç tatmadığım bir üzüntü biçimiydi. Önceleri kendi geleceğimi değiştirme yetisine sahiptim ama kendi bedeninize karşı kaldığınızda, onun yapmak istemediği bir şeyi mümkün kılamıyorsunuz.”

Gençlik yıllarında her şeyin nasıl bir sona ulaşacağından habersiz olmanın zihinde oluşturduğu soru işaretlerine bugünden attığı bakış şarkılarına sızmış. Bazı sonların sindirmesi kolay olmadığını hatırlatarak, Lives Outgrown albümüyle insanlara cesur olmak konusunda ilham vermek istediğinden bahsetmiş Gibbons.

Albümün kapak görseli ve şarkı listesi hemen aşağıda.

Beth Gibbons
Lives Outgrown

1- Tell Me Who You Are Today
2- Floating On A Moment
3- Burden Of Life
4- Lost Changes
5- Rewind
6- Reaching Out
7- Oceans
8- For Sale
9- Beyond The Sun
10- WhisperingLove