Bir adım daha yakından: Slum Village

Yazı: Eylül Ege

Güncel kadrosunda T3 ve Young RJ’i buluşturan Slum Village 90’lardan bu yana, türün öncüleri A Tribe Called Quest, De La Soul ve Pharcyde gibilerinden aldığı ilhamla old-school, funk ve soul’la harmanlanmış hip hop’un yelpazesini genişletmeye devam ediyor. En son geçtiğimiz sene Rosewood 2055 ile birlikte “Gotta Feeling” adlı bir parça yayımlayan grup, 29 Nisan’da Selectist present geceleri kapsamında Babylon’a uğrayacak. Konser öncesi, Slum Village’e dair kimi bilinmesi gerekenleri derledik. Biletler burada.

*Slum Village’in kurucu takımı Baatin, J Dilla ve T3’nin yolları Detroit’in Conan Garden semtindeki Pershing Lisesi’nde kesişmiş. O yaşlarda katıldıkları açık mikrofonlarda gösterdikleri becerileriyle yeraltı sahnesindeki gözleri üzerine çeken ekip, müzikal serüvenine 90’ların başında Ssenepod adıyla başlamış.

*Bugünün efsane prodüktörü J Dilla, 90’ların ortalarında Janet Jackson, De La Soul, Busta Rhymes gibileriyle yaptığı ortaklıklar vesilesiyle tanınan bir isme dönüştü. Takvimler 1995’i gösterdiğinde Jay Dee; Q-Tip ve A Tribe Called Quest’ten Ali Shaheed Muhammad’ın da dâhil olduğu The Ummah adlı prodüksiyon ekibinin bir üyesi olmaya davet edildi. Topluluğun “ümmet” anlamına gelen adı kardeşlik, bir aradalık vurgusu yapması için Müslüman olan Tip ve Ali tarafından seçildi. The Ummah’ın işlerine zaman zaman Raphael Saadiq ve D’Angelo da katılıyordu.

*Tüm bunlar olurken Slum Village’in yolculuğu da devam etmekteydi tabii. 1996 – 1997’de J Dilla’nın ev stüdyosunda kaydedilen ilk albüm Fan-Tas-Tic Vol.1, ne gariptir ki 2006’ya kadar yayımlanamadı ancak kaset kopyaları grup tarafından konserlerde satılıyor ve ünü hip hop âleminde dalga dalga yayılıyordu.

*Slum Village’in en sevilen parçalarından biri olarak 2004’te paylaşılan Kanye West ve John Legend ortaklığı “Selfish”te 70’lerden kalma iki sample duyabilirsiniz. Bunlardan biri Aretha Franklin’in 1970’e tarihlenen “Call Me” parçası, diğeri ise The Fatback Band’in 1975 çıkışlı “Let The Drums Speak”i. 

*Slum Village’i samplelayan da çok tabii. Grubun hitlerinden biri olan “Fall In Love”’dan izler bulmak için 2013’te yayımlanan Chance the Rapper, Saba ve BJ the Chicago Kid ortaklığı “Everybody’s Something”in introsuna veya Ty Dolla $ign’ın 2014’te Dom Kennedy ve Rick Ross’la kaydettiği “Lord Knows”a kulak kabartabilirsiniz. “Fall In Love”ın cover dünyasında da bir karşılığı var hâliyle. Flying Lotus ve BADBADNOTGOOD yorumları bunlardan yalnızca birkaçı.

*Remiks işine bulaşmamak olmazdı. Meraklılarına, Jamiroquai’ın 2006’da yayımlanan Rare, Live & Remixes albümünde yeni bir yüz kazanan “Black Capricorn Day” ve Daft Punk’ın 2003’e tarihlenen Daft Club koleksiyonunda yer alan “Aerodynamic”e uğraması tavsiye edilir. 

*Kadrosu pek çok defa değişmiş, kayıplar vermiş bir gruptan bahsediyoruz. J Dilla 2001’de solo kariyerine yelken açmak için takıma veda etti, 2006’da ise TTP adlı bir kan hastalığından dolayı hayatını kaybetti. 

*Yeni bulunan bir maneviyatı yansıtmak amacıyla seçtiği sahne adını Arapçada gizli anlamına gelen Baatin’den alan Titus Glover ise yaşadığı şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon sebebiyle 2003’te gruptan ayrıldı, kimilerine göre atıldı ancak 2008’de, J Dilla’nın ardından 2010’a kadar ekipte yer alan Elzhi’nin de dâhil olduğu kadroyla yeniden çalışmaya başladı. Ne yazık ki 2009’da henüz 35 yaşındayken, doz aşımı nedeniyle hayatını kaybetti. 

*Bir dönem J Dilla’nın kardeşi Illa J de Slum Village üyelerinden biri olmuştu. Bugünlerde T3’ye eşlik eden Young RJ ise 2016 çıkışlı Yes albümünün çalışmalarından bu yana grup bünyesinde müzik üretiyor.