Haftanın etkinlik rehberi (7-13 Eylül)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

İki Kore’nin Birleşmesi
7-8-9-10-12-13-14 Eylül, Moda Sahnesi

Güncel Fransız tiyatrosunun önemli temsilcilerinden Joël Pommerat’ın eseri, Kemal Aydoğan rejisiyle sahnede. Birbirine dönük iki ayrı tribünden izleme deneyiminin yaşanacağı, sahnenin tam ortada yer aldığı oyunda, her sahne/episod farklı bir hikâye seyirci ile buluşuyor. İlişkiler üzerine hikâyeler anlatan İki Kore’nin Birleşmesi hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklamanız yeterli.

She Wants Revenge
7 Eylül, Zorlu PSM %100 Studio

Farklı müzik tarzlarından ve ilham kaynaklarından topladıklarını birleştirerek kendilerine has bir sentez ortaya çıkaran She Wants Revenge, uzun yıllara yayılan pratiklerinde başkalarına ilham vermeye ve punk sahnesinde kalıcı ve etkili isimlerden olmaya doğru bir yol izleyerek döngüyü tamamlıyor. She Wants Revenge öncesi Yangın’ın sahne alacağı konser için biletler burada.

Ansen, Twins of Fates, Her biri 90 x 90 cm, Diasec, 2023.
Ey Kutsal Basitlik
7 Eylül – 7 Ekim, x-ist

x-ist sanatçılarından Ansen, Burak Dak, Doğu Özgün, Gökhan Gökseven, Metin Alper Kurt, Murat Palta ve Tayfun Gülnar’ın yer aldığı “Ey Kutsal Basitlik” başlıklı karma sergi Apollonik ve Diyonizyak söylemleri temellendiren dualite kavramı üzerinde durarak zıtlık konseptine sanatçıların gözünden bakış atmamızı sağlıyor. Küratörlüğünü Banu Seyhan’ın üstlendiği sergiye ilişkin detaylar burada.

LOCAL LEGENDS // Semi, Koi Failure, BasicDisarm, Fat (Konser) + Glvre (DJ Set), Griang (Visuals)
7 Eylül, arkaoda

İstanbul’un canlı elektronik müzik sahnesinden heyecan uyandıran prodüktörler, Semi öncülüğünde Local Legends gecesinde arkaoda’da bir araya geliyorlar. Gecenin kapanışında ise Glvre kabinde! 

Bozcaada Caz Festivali 
8-10 Eylül, Ayazma Manastır

Bozcaada Caz Festivali, bu yıl bağ bozumu coşkusuna caz ritimleri ve oyuncu bir yaklaşımla eşlik edecek. Festival, konserler kadar farklı disiplinlerle dirsek teması kuran ve her yıl yeni bir tema etrafında şekillenen BCF Keşif etkinlikleriyle de katılımcılara zengin bir festival deneyimi sunuyor. Konser takviminde Nubya Garcia, Avishai Cohen, Kazy Lambist, Dock in Absolute gibi isimler var, detaylar hemen burada.

Grup Ses sunar: Program 01
8 Eylül, Müze Gazhane

Grup Ses, Türkiye’de 80’lerin sonundan 90’lara ambient, new age ve benzer ağır müziklerden sadece kaset formatında yayımlanmış kayıtlardan bir seçki sunduğu Program 01 setini, ilk olarak 2017’de Demonation Festivali No:8’de çalmıştı. Müze Gazhane’nin 130 yıllık endüstriyel hafızasını müziğin sınırsız dünyasıyla birleştiren Endüstrimantal konser serisi kapsamında dinlemek isteyenler için detaylar burada, katılım ücretsiz.

Lansman + konser: İdil Meşe – Yara
8 Eylül, Bant Mag. Havuz / Bina

Şarkıcı, şarkı yazarı ve besteci İdil Meşe, şarkılarında aşkın ve kaybetmenin, güzellik ve hakikatin hikâyelerini birbirine örüyor. Elektronik müzik / hip hop birliktelikleri ve Ada Müzik etiketiyle yayımlanan akustik düzenlemeli şarkılarıyla tanınan müzisyen için sırada, 8 Eylül’de yayımlanacak “Yara” adlı yeni bir tekli var. Üzerinden seneler geçse de hissi taze kalan duygusal yaralara temas eden parçasının çıkış günü, Bant Mag. Havuz / Bina sahnesinde konuğumuz olacak İdil Meşe. Detaylar burada.

TONEDMELISMA Müzik Festivali
8-10 Eylül, Arter

Gerçek olanı birebir yansıtma ihtiyacına bir yanıt olarak ortaya çıkan portre bugün, sanal gerçeklikle de beslenen, zamanla evrimleşerek kapsamını genişletmiş bir biçim. Portrenin geçirdiği süreçleri, geldiği anlamları, değişimini maddi bir bakışın ötesinde, toplumsal ve kültürel kodları da inceleyerek değerlendiren festival, seslendireceği müzikal portreler aracılığıyla “Sanallık günümüzün mistisizmi mi?” sorusuna yanıt arıyor. Detaylar burada; biletler burada.

Congulus Afiş Sergisi ve konser (Midvil, Righteous Goat, Congulus)
9 Eylül, KargART

Psikedelik ve stoner tınılarından beslenen görsel ve işitsel bir yolculuğa davetlisiniz. Congulus, son beş yıllık macerasını bu kez müzik ve tasarımı bir araya getirerek paylaşıyor. Grubun, 2018’den beri farklı şehir ve sahnelerde verdiği konserler için tasarladığı afişlerden oluşan serginin ardından Midvil, Righteous Goat ve Congulus sahnede. Detaylar burada

The 2 Graces for Themselves, 2023, 140×140 cm, Tuval üzeri akrilik
Ekin Su Koç: Venüs’ün Yeniden Doğuşu
9 Eylül – 29 Ekim, Anna Laudel Bodrum 

Sanat tarihinde sıkça işlenmiş olan mitolojik ve klasik eserler, bu sergi ile yeni bir kimlik kazanıyor. Sergide, kadın bedenlerini objeleştiren, sanat tarihinin kült sayılan eserleri Ekin Su Koç’un modern ve protest tarzıyla yeniden yorumlanıyor. Detaylar burada

La Reprise. Histoire(s) Du Théâtre (I)
9 Eylül, DasDas

Çağdaş tiyatronun en yaratıcı yönetmenlerinden biri olarak anılan Milo Rau’nun 2018’den bu yana sahnelenen oyunu La Reprise. Histoiré Du Théâtre (I), 2012’de Liege’de bir grup gencin yaşadığı trajik bir hikâyeyi anlatmakta. İsviçreli yönetmen ve yazar Milo Rau, günlük hayatın içinden seçtiği öyküleri, profesyonel ve amatör oyuncuları bir araya getirerek sahneye taşıyor. Avrupa’daki prestijli festivallerden övgüler toplayan La Reprise. Histoiré Du Théâtre (I), prömiyer yaptığı 2018’de New York Times tarafından Yılın En İyi Yapımı olarak değerlendirilmişti. Biletler Mobilet’te.

Okan Urun’la O Gezegen: KARDELEN / Baran Bölükbaşı / Çağlar Fidan
9 Eylül, Bant Mag. Havuz / Bina

O Gezegen’de Okan, misafirleriyle kendi oturma odasındaymış gibi konuşuyor. Merak edilmeyenleri soruyor, üstüne vazife olmayan konuları irdeliyor ve bazen bağlam içi bazen bağlam dışı kalıyor. Her konukla yeni bir gezegenin keşfine çıkıyor. Okan Urun’la O Gezegen, 9 Eylül Cumartesi akşamı üç konuğuyla Bant Mag. Havuz / Bina’da. Bu yolculuğa siz de bekleniyorsunuz! Detaylar için hemen buraya.

KAM – Around Friends
9 Eylül, Müze Gazhane

Seremoninin, doğaçlama ve psikedelinin ön planda olduğu performanslarını “trompet, klavyenin iç içe geçen sesleri, gitar, bas ve davulun salınımı anlatıcıya kulak vererek zaman içinde bir hâl alıp, onu an’a sunar.” sözleriyle tanımlayan KAM, 9 Eylül’de Müze Gazhane’ye ilk kez kurulacak Sağım Solum Önüm Arkam sahnesinde olacak. Gruba bu özel konserde Emin Gök, defjen, Gürkan Özkan, Işık Üstündağ ve Erbil Doğan da eşlik edecek. Giriş ücretsiz.

Geçmiş Bugündür
12 Eylül – 8 Kasım, Depo

Depo, Türkiye’nin ilk dijital müzesi ve insan hakları arşivi Tarihsel Adalet için Bellek Müzesi’nin Geçmiş Bugündür isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Geçmiş Bugündür, şimdiye kadar 12 Eylül Darbesi üzerine yapılmış en kapsamlı sergi olma niteliğini taşıyor. Eş zamanlı kamusal program ve diğer detaylar burada.

Gezgin Salon: Tamino Türkiye turnesi
13 Eylül Çarşamba, Ankara ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisi Çim Amfi /14 Eylül Perşembe, İzmir Arena / 17 Eylül Pazar, İstanbul Parkorman

İlk Türkiye konserini 2018’de Salon İKSV’de verdikten sonra sıklıkla yolunu buraya düşüren Tamino, son olarak Volkswagen Arena’da sahne almış ve konser gelirlerini İKSV’nin deprem destek fonuna bağışlamıştı. Ankara biletleri burada, İzmir biletleri burada, İstanbul biletleri de burada.

Jakup Ferri – Funk Your Funk
13 Eylül – 14 Ekim, Ferda Art Platform

Ferda Art Platform, temsiliyetini geçen yıl üstlendiği Kosovalı sanatçı Jakup Ferri’nin Türkiye’deki ilk solo sergisine ev sahipliği yapacak. Funk Your Funk, Jakup Ferri’nin son dönem üretimlerinden 59. Venedik Bienali Kosova Pavyonu, Manifesta 14 ve Kuntsmuseum Luzern’da gösterilmiş eserlerinden oluşan bir seçkiyi bir araya getiriyor. Detaylı bilgi için buraya.