Bir fikir olarak Michael Jackson: “On The Wall”

Michael Jackson temalı sergi Michael Jackson: On The Wall , Londra’daki National Portrait Gallery’de ziyarete açıldı. 21 Ekim’e kadar devam edecek olan sergide Andy Warhol, David LaChapelle, Kehinde Wiley, Candice Breitz ve Mark Ryden gibi birçok ismin çalışmaları yer alıyor.

Serginin konusu Michael Jackson olsa da amacının Michael Jackson’ı anmak ya da kendisiyle ilgili biyografik bilgiler vermek olduğu söylenemez. Birçoğu bu serginin fikri bile oluşmadan önce bağımsız olarak, farklı zamanlarda yaratılmış olan bu eserler Michael Jackson’ın çağdaş sanat dünyasını nasıl şekillendirmiş olduğunu gözler önüne seriyor. Bu eserlerin kimisi Michael Jackson’ı yüceltip, onu atının üstünde bir kral olarak resmederken; kimisi onun temsil ettiği şeylere tepki gösteriyor. Yani aslında sergi Michael Jackson’la değil, Michael Jackson’ın bir popüler kültür, şöhret ve takıntı sembolü olarak sanatçılar tarafından nasıl ele alındığı hakkında.

Onu bir Mark Flood kolajında ET’nin yanında dört gözlü bir uzaylı, Dan Mihaltianu’nun maskeler enstalasyonunda kapitalizmin temsilcisi, bir David LaChapelle fotoğrafında Amerikalı İsa olarak görüyoruz. Jordan Wolfson onu çocuk istismarı iddiaları sırasında bir çift suçlu göze indirgerken, Appau Junior Boakye-Yiadom balonlarla ayak ucunda duran bir çift ayakkabı olarak temsil ediyor. Sergi bir Michael Jackson albümünü baştan sona tutkuyla söyleyen 13 hayranın videosuyla sonlanarak, Michael Jackson’ın her şeyden çok insanların zihinlerinde bir fikir olduğunu gösteriyor.

Yazı: Selin Örnek

Yükleniyor...