Bir hayal gerçek oluyor: “Foundation” dizisinden ilk fragman

Bilim kurgu edebiyatının klasiklerinden olan, öncüllerinin öncüsü kabul edilen Foundation serisinin dizi uyarlaması, ilk fragmanıyla gün yüzüne çıktı. Isaac Asimov’un yarım asırdan uzun süredir ekranlara aktarılmak istenen eseri binlerce yıllık, kapsamı oldukça geniş bir öykü anlattığından “uyarlanması imkânsız” olarak görülüyordu. Yayımlanan ilk görüntülerden yüksek beklentimizin karşılanacağına dair sinyaller alıyoruz.

The Morning Show, Servant, Defending Jacob gibi yapımlarla streaming servisleri arasına iddialı bir giriş yapan Apple TV+’ta yayımlanacak dizi; 2021 yılı içinde seyirciyle kavuşacak. Yıllar boyunca çeşitli DC film projelerinde görev almış David S. Goyer, dizide yürütücü yapımcı olarak yer alıyor. Pilot bölümün yönetmen koltuğu, Snow White and the Huntsman’dan hatırlanabilecek Rupert Sanders’a emanet… Oyuncu kadrosunda ise Jared Harris, Lee Pace, Lou Llobell, Leah Harvey, Laura Birn, Terrence Mann ve Cassian Bilton gibi isimler var.

Dizinin sinopsisi şu şekilde: “Isaac Asimov’un ödüllü roman serisinden uyarlanan Foundation, Galaktik İmparatorluk’un dağılması sırasında bir avuç sürgünün insanlığı kurtarma ve medeniyeti yeniden inşa etme yolundaki devasa yolculuklarını konu alıyor.”

Star Wars’un dahi ilham kaynaklarından biri sayılan Foundation romanları, Türkiye’de de Vakıf Serisi olarak yayımlanmıştı. Yazımı 40 yılı aşkın bir sürede tamamlanan yedi kitaptan oluşan seri, 1942’de bilim kurgu dergisi Astounding’de çıkmış sekiz öyküden ilhamla kaleme alındı. Romanlar; geleceği bilimsel olarak analiz edip imparatorluğun çökeceği sonucuna varan bir psikolog ve tarihçinin, insanlığın bilgisini korumak istemesinden yola çıkıyor.

On yıllardır çok satanlar arasında yer alan serinin en büyük hayranlarından biri de Elon Musk. 2013 yılında verdiği bir röportajda Musk, gezegenlere seyahat tutkusunun ilham kaynağının bu seri olduğunu açıklamıştı. Hatta 2018 senesinde Falcon Heavy isimli uzay aracı, içinde Vakıf üçlemesini bulunduran bir veri depolama cihazıyla uzayın derinliklerine yollanmıştı.

Yazı: Merdan Çaba Geçer