Anlaşılan “Foundation”ın sinematik serüveni uzun soluklu olacak

Bilim kurgu edebiyatının klasiklerinden Foundation’ın dizi uyarlaması, prömiyerini iki hafta önce Apple TV+ ekranında yaptı. Henüz sezonun başlarında olsak da platform beklenen hamleyi yapmakta gecikmedi ve 2. sezon siparişini verdi.

Yazımı 40 seneyi bulan, Isaac Asimov’un Türkiye’de Vakıf Serisi olarak yayımlanan 7 ciltlik roman serisine dayanan Foundation, Galaktik İmparatorluk’un dağılması sırasında bir avuç sürgünün insanlığı kurtarma ve medeniyeti yeniden inşa etme yolundaki devasa serüvenlerini konu ediyor. Sinematik uyarlamasının oyuncu kadrosunda Jared Harris, Lee Pace, Lou Llobell, Leah Harvey, Laura Birn, Terrence Mann ve Cassian Bilton gibi isimler var.

Dizinin yürütücü yapımcısı David S. Goyer, Foundation’ı gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu yapımı olarak değerlendirip, ‘‘dünyanın Foundation’a hazır olması zaman aldığı” vurgusunu yapıyor. Seri binlerce yıllık, kapsamı oldukça geniş bir öykü anlattığından “uyarlanması imkânsız” olarak görülüyordu. 1998’de New Line Cinema tarafından bir üçleme olarak çekilmek istenmiş fakat sonrasında J. R. R. Tolkien’in The Lords of the Rings’nde karar kılınmıştı. 

Yazar Asimov’un kızı Robyn Asimov’un da yapımcıları arasında yer aldığı dizinin yeni sezon onayı almasının ardından David S. Goyer açıklamalarda bulundu. 2. sezonla birlikte Isaac Asimov’un yarattığı Hober Mallow, General Bel Riose gibi ikonik karakterleri yakından tanıma şansı sunacaklarının ipuçlarını veren Goyer, dizinin yeni nesli Foundation efsanesiyle buluşturma misyonunun çok değerli olduğu görüşünde. 

10 bölümden oluşan ilk sezon, finalini 19 Kasım’da yapacak. Onaylanan 2. sezonun prodüksiyon ve yayın takvimi henüz bilinmiyor.