Bir hayal gücünün ürünü: Jaakko Eino Kalevi

Finlandiya’lı synth pop sanatçısı Jaakko Eino Kalevi, yaklaşık on yıldır çeşitli formatlarda sürükleyici ve kendine has şarkılarını paylaşıyor. 8 Ekim’de Salon İKSV sahnesinde karşımıza çıkacak olan Jaakko Eino Kalevi, şarkı yazım aşamaları ve yoldaki albümü hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

RöpCem Kayıran

Şu sıralar yeni bir albüm için hazırlık aşamasındasın. Yoldaki albümde ne gibi değişiklikler beklemeliyiz?

Albüm hala gelişim sürecinde olduğu için bunu söylemek gerçekten zor. Aynı soru benim de merak ettiğim şeylerden biri. Söyleyebileceğim şeylerden biri ilk kez şarkılar için elektrikli piyanoyla enstrümantal demolar hazırlıyor olduğum. Belki bunun farklı bir etkisi olacaktır. Ayrıca ilk kez bir stüdyoda hem şarkı yazıyor hem de kayıt yapıyorum. Bakalım neler olacak!

Apothek’in “Working For The Thunder” parçası için yaptığın remiksi çok seviyorum. Eğer bir şarkına remiks yapacak bir müzisyen seçme şansın olsaydı hangi müzisyeni ve hangi şarkını seçerdin?

Sanırım “Deeper Shadows” isimli şarkım için Clams Casino’yu seçerdim.

Söz konusu şarkı yazımı olduğu zaman daha çok bir konsept ya da temanın üzerine çalışıyormuşsun gibi hissediyorum. Hayal gücünün şarkı yazım aşamalarındaki rolü senin için nedir?

Bence her şey hayal gücümün ürünü. Genellikle şarkı için bir tür fikrin oluyor ve onun etrafında bir şeyler oluşturuyorum. Bu bir davul partisyonu, bas yürüyüşü ya da bir melodi olabilir.

Ayrıca müzik kliplerin ve albüm görsellerinde kendine has bir absürtlüğün yansımaları var. Müzikal ve görsel yaklaşımların arasında ne gibi bir bağ görüyorsun?

Son kliplerimi ben çekmedim ama fantezi öğelerini çok seviyorum. Bunu görsellerde gördüğümüze göre müzikte de aynı şeyin söz konusu olduğunu düşünüyorum.

Jaakko Eino Kalevi’nin Salon İKSV konseriyle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.