“Bir Şarkı Bir Orman” projesini, yaratıcılarından dinliyoruz

Dört yıl önce Çeşme’de hayata geçirilen bir korunun bir ormana çevrilmesi için kolları sıvayan Ozan Turgut ve Caner Anar, Bir Şarkı Bir Orman (One Song One Forest) isimli projeleriyle, destekçilerini müzik eşliğinde birer fidan dikmeye davet ediyor. Başlangıcı Gezi direnişine denk gelen ve “Meselesi sadece ağaçlar olan” bu heyecan verici proje hakkındaki sorularımızı Turgut ve Anar’a yönelttik.

Çeşme / Ildır’da dört sene önce yaptığınız bir koruyu ormana dönüştürmek için bu projeyi hayata geçirdiniz. Sizi bu konuda harekete geçmek için tetikleyen ne oldu?
Hikayenin özünü ve altında yatan duygusuyla anlatmaya çalışalım. 18 yaşında kaybettiğimiz kardeşimiz (Ozan Turgut’un kardeşi) Melike’nin anısına 1000 ağaçlık bir koru yapılmıştı. Hemen ardından Aynı zamanlara denk gelen Gezi parkı direnişi için Ozan, İzmir’den İstanbul’a geldi ve meselemiz sadece ağaçlardı. Gezi parkından çıkarılmamızdan sonra Ozan, İstanbul’da Caner’le yaşamaya karar verdi. Daha önce İzmirden tanıdığı müzisyen Caner Anar (Playjoy)’la karşılaşması bu projenin fitilini ateşledi diyebiliriz.

Ağaçlar için hazırladığınız bu destek kampanyasına müziğin dahil oluşu nasıl oldu? Yolda daha fazla şarkı var mı?
Caner Anar, Ozan Turgut’un yazdığı sözlerden bestelediği şarkıya, ses kaydetmeye gittiği Almanya’da bir klip hazırladı. Tüm sesleri ormandan elde etti ve emanet aldığı bir gitar ve bir kamerayla tek başına çekti. Sonra üstüne akustik bas çaldı, 4 trombon çaldırdı ve mini bir çocuk korosuna söyletti. Klibi bu tarz bir proje ye dahil etmek istediğimizi söylediğimizde başta Gökhan Türkmen, eşi Sinem Aksoy Türkmen ve G.T. Band üyeleri her konuda destekçilerimiz oldular. Sonrasında Gonca Vuslateri, Beste Bereket, Ceyda Düvenci gibi birçok oyuncu da destek oldu.
Projeyi yurtdışına açabilme hayalimiz için ise sevgili Barış Engin’e minnettarız. Fakat Türkiye bu tarz sitelerden bağış yapmaya alışık olmadığı için yavaş gidiyoruz. Hedefimizin sadece %5’ine ulaşabildik ve 407 ağaçla beraber 2700 civarı fidan ve ağacımız var. Hedefimiz olan 10.000 fidanı diktiğimiz zaman projemiz yeni şarkı, yeni orman olarak devam edecek. Bir koru 10.000 ağaç olunca “Orman” statüsüne giriyor. Bu sayının sebebi de bu.

Projenize destek olanlar için türlü hediyeler hazırlıyorsunuz. “İnsanız Ayıbı Yok” klibi de bunlardan biri. Bize biraz projenizin küçük detaylarından, eklentilerinden bahseder misiniz?
Bir şarkı bir orman projemizde, dikebildiğimiz her fidanı gezegenimize kazandırılmış bir nefes olarak görüyoruz. Bağışlarımız ise sadece 2 Dolara bir fidan dikip karşılığında şarkıyı indirme ile başlıyor.Daha fazla bağışlar için Caner Anar’ın Playjoy adıyla yayınladığı 13 albümünden, illüstrasyon sanatçımız Burak Ağdemir’in kişiye özel hazırladığı tablolardan, ormana yapılacak özel bölümler, sonsuzluk panosu,
müzisyenlerimizin kendileri ve aileleri için vereceği internetten ya da canlı konsere kadar bir çok hediye kazanabiliyorlar. Detaylı hali kampanya sayfası ve Facebook sayfasında var. İnancınız ve desteğiniz için şimdiden size minnettarız.

Kampanyanın bitmesine bugün itibariyle 23 gün var. Destek olmak isteyenler bu linke tıklayıp, Bir Şarkı Bir Orman hakkında fikir sahibi olabilirler.

885766_865078323541428_4384020931506320582_o