Birbirinden garip 5 karakteriyle: Tim Burton

Son olarak Disney uyarlaması Dumbo‘yu sinemaya uyarlamak için kamera arkasına geçen Tim Burton, bugün yeni yaşını kutluyor. Karanlık ve kendine has karakterleriyle hayran olduğumuz yönetmenin elinden çıkmış 5 unutulmaz karakteri masaya yatırıyoruz.

Yazı: Zeynep Naz İnansal – İllüstrasyon: Sadi Güran

Beetlejuice / Beetlejuice
Burton’ın ilk uzun metrajı Beetlejuice, hala en iyi filmlerinden biri olma niteliği taşıyor. Hayalet bir çift, evlerine taşınan yeni bir aileden kurtulmak için Beetlejuice adında süper güçleri olan bir karakterden yardım istiyorlar. Michael Keaton’ın ikonik rollerinden Beetlejuice; egoist, çıkarcı ve çoğu zaman sapkın, ama harika bir stile sahip. Bu sempati beslemeden edemediğimiz karakter, Burton’ın ilerde yaratacağı karanlık ve komik kahramanların da habercisi. Yönetmenin Keaton ve Winona Ryder’la birlikte, filmin ikincisinin prodüksiyonuna başladığını da ekleyelim.

Edward Scissorhands / Edward Scissorhands
Yönetmenin en duygusal filmlerinden Edward Scissorhands, aynı zamanda Johnny Depp’le olan ortaklığının da başlangıcı. Uzun zamandır toplumdan izole bir hayat süre makas elli Edward’ın insan içine çıktığında başından geçenleri izliyoruz. Bu utangaç ve masum karakter, hepimizin en güvensiz anlarındaki halini ve toplumun farklılıklarla başa çıkamamasını anlatıyor. Yaptığı ilk hatada canavar yaftası yiyen Edward’ın sevdiği kadını bırakıp yalnız hayatına geri dönmesi gerekiyor. Edward’ın aşkı Kim rolünde de güzeller güzeli Winona Ryder’ı görüyoruz.

Catwoman / Batman Returns
Batman’in kasvetli şehri Gotham City’i en iyi anlayan yönetmenlerden olan Burton, iki Batman filmine imza attı ve unutulmaz karakterlere kendi yorumunu kattı. Sinemada birçok tasvirini gördüğümüz Selina Kyle ya da Catwoman, Burton’ın elinde kedili deli kadınla, acımasız kötü kadın arasında gidip geliyor. Michelle Pfeiffer, Catwoman’ın bağımsız, karizmatik ve seksi özünü benimsiyor ve ortaya unutulmaz bir performans çıkıyor.

Jack Skellington / The Nightmare Before Christmas
Burton’ın yarattığı karakterlerden oluşan The Nightmare Before Christmas, alışılmışın dışında bir noel filmi. Her yıl cadılar bayramını kutlayan Halloween Town’un kralı Jack Skellington, monotonluktan sıkılır ve bu yıl Noel’i kutlamaya karar verir. Aslen bir iskelet olan Skellington, bu kez Noel Baba kılığına girer ve en yakın arkadaşı olan hayalet köpeği Zero’yla tüm kasabayı Noel havasına sokmaya çalışır. Bu kibar, tatlı ve optimist iskelet, her şeyiyle bir Tim Burton karakteri.

The Martian Girl / Mars Attacks!
Mars Attacks, kendilerine has mizah anlayışları ve dev kafalarıyla Mars’tan gezegenimizi işgale gelen yaratıkları anlatıyor. Filmin animasyon olmayan tek uzaylısı Martian Girl, Amerikan Başkanı’nı öldürmek için gönderilmiş bir ajan. Hayatta kalabilmek için nitrojen aromalı sakız çiğnemesi gereken bu sessiz ve acımasız karakter, soğukkanlı bir ajanda olması gereken her özelliğe sahip. Filmde bu karakteri Lisa Marie canlandırıyor.